Redakcja portalu Twoje Jasło nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w dziale "Z prawa i z lewa". Poszczególne wypowiedzi są prywatnymi opiniami osób podpisanych pod tekstami.

Alergia: Odczulanie jadem owadów może uratować życie

1561

Dla osób uczulonych na jad owadów każde ukąszenie przez pszczołę, osę czy szerszenia jest śmiertelnym zagrożeniem. Można się przed nim skutecznie chronić, stosując immunoterapię alergenową, potocznie zwaną odczulaniem.

Immunoterapia alergenowa jest metodą, która chroni od 90 do 100 proc. pacjentów z alergią na jad osy i ponad 80 proc. tych, którzy reagują alergicznie na jad pszczoły – powiedziała PAP prof. Marita Nittner-Marszalska, alergolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ekspertka podkreśliła, że w rękach doświadczonego alergologa immunoterapia jadem jest bezpieczna.

Możliwe reakcje po ukąszeniu owada

U ponad 20 proc. osób po użądleniu przez pszczołę, osę czy szerszenia występuje miejscowa reakcja alergiczna. Reakcja systemowa, uogólniona, występuje u 7-8 proc. osób, przy czym w ciężkiej postaci obserwuje się ją u 1-3 procent populacji. Wyniki polskich badań są zbliżone do wyników na temat częstości alergii na owady żądlące w innych krajach Europy i w USA.

Cały artykuł na  rp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj