Choroba afektywna sezonowa to rodzaj depresji, która jest związana ze zmianami pór roku. Zaczyna się i kończy mniej więcej w tym samym czasie każdego roku. U większości osób cierpiących na nią objawy zaczynają się jesienią i trwają do końca zimy, pozbawiając cię energii i wywołując nastrój. Objawy te często ustępują wiosną i latem.
Rzadziej powoduje depresję wiosną lub wczesnym latem, a ustępuje jesienią lub zimą. Nie odrzucaj tego corocznego uczucia jako przypadku „zimowego smutku” lub sezonowego przygnębienia, z którym musisz sobie poradzić sam. Podejmij kroki, aby utrzymać swój nastrój i motywację na stałym poziomie przez cały rok.
Symptomy choroby afektywnej sezonowej
W większości przypadków objawy choroby afektywnej sezonowej pojawiają się późną jesienią lub wczesną zimą i ustępują podczas słonecznych dni wiosny i lata. Rzadziej u osób z odwrotnym schematem objawy zaczynają się wiosną lub latem. W obu przypadkach objawy mogą być początkowo łagodne i nasilać się wraz z upływem pory roku.
Oznaki i objawy mogą obejmować: poczucie braku energii, smutku lub przygnębienia przez większość dnia, prawie każdego dnia, utrata zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały Ci przyjemność, niski poziom energii i ospałość, problemy z nadmierną ilością snu, doświadczanie głodu węglowodanów, przejadanie się i przybieranie na wadze, trudności z koncentracją, poczucie beznadziejności, bezwartościowości lub winy, myśli, że nie chce się żyć, zmiany apetytu, zwłaszcza chęć spożywania pokarmów o dużej zawartości węglowodanów przyrost masy ciała.
Zmiany sezonowe a choroba dwubiegunowa
Osoby cierpiące na chorobę dwubiegunową są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby afektywnej sezonowej. U niektórych osób z chorobą dwubiegunową epizody manii mogą być związane z konkretną porą roku. Na przykład wiosna i lato mogą wywoływać objawy manii lub mniej intensywnej formy manii (hipomanii), niepokój, pobudzenie i drażliwość. W miesiącach jesiennych i zimowych mogą wystąpić również objawy depresji. Więcej na topsuplementy.com
Kiedy należy zgłosić się do lekarza
To normalne, że w niektóre dni czujesz się przygnębiony. Jeśli jednak czujesz się przygnębiony przez wiele dni i nie masz motywacji do wykonywania czynności, które zwykle sprawiają Ci przyjemność, zgłoś się do lekarza. Jest to szczególnie ważne, jeśli zmieniły się Twoje wzorce snu i apetyt, sięgasz po alkohol, aby się zrelaksować, czujesz się beznadziejnie lub myślisz o samobójstwie.
artykuł sponsorowany