niedziela, 14 lipca, 2024

Fundusze Europejskie dla ochrony zdrowia

0
Fundusze Europejskie dla ochrony zdrowia
Udostępnij:

Mieszkańcy województwa podkarpackiego będą mogli korzystać z rozbudowanego, nowoczesnego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie. W uroczystym otwarciu placówki uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Inwestycja otrzymała dofinansowanie unijne.

Dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, otwieramy dziś obiekt, który stawia na sprawną i nowoczesną diagnostykę układu oddechowego – mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Obiekt wchodzi w skład Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. F. Chopina. W ramach zrealizowanych prac do rozbudowanego 5-kondygnacyjnego budynku przeniesione i wyposażone zostały Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Klinika Pulmonologii i Chemioterapii.

To inwestycja wyczekiwana od lat. Dzięki otwarciu Centrum diagnozowanie i leczenie pacjentów będzie na najwyższym poziomie. Poprawią się także warunki pracy personelu medycznego – dodała wiceminister.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwróciła uwagę, że obecnie, kiedy borykamy się ze skutkami pandemii covid-19 podkarpacki ośrodek leczenia chorób płuc będzie bardzo ważnym punktem na mapie województwa.

Koszt przedsięwzięcia wyniósł 46 mln zł, w tym 38,5 mln to wsparcie z Unii Europejskiej.

– Tworzenie nowoczesnej i sprawnie funkcjonującej infrastruktury zdrowotnej jest jednym z priorytetów rządu – podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

Sekretarz stanu zapewniła, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 będziemy kontynuować wsparcie unijne na rzecz ochrony zdrowia.

/dr/