sobota, 21 września, 2024

Prawidłowe oddychanie – techniki i sposoby

0
Prawidłowe oddychanie – techniki i sposoby
Udostępnij:

Prawidłowe oddychanie ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet długość życia. Mimo to chyba nikt z nas nie zastanawia się nad tym, jak oddycha. Sprawdź, jakie są techniki i sposoby oddychania.

Po co ci techniki oddechowe? Prawidłowe oddychanie wcale nie jest proste. Tylko małe dzieci (do ukończenia 3.–4. roku życia) oddychają prawidłowo. Potem powoli zatracają tę naturalną zdolność. Jak wynika z obserwacji lekarzy, większość ludzi nie potrafi oddychać pełną piersią – nabiera powietrza płytko i prawie nie używa przepony (to typowe zwłaszcza dla kobiet). Organizm otrzymuje wtedy za mało tlenu i szybciej się męczy. Pojawia się uczucie znużenia, ból głowy, rozdrażnienie. Długotrwały „głód tlenowy” prowadzi do pogorszenia sprawności intelektualnej, obniża odporność, może być przyczyną chorób układu oddechowego, pokarmowego, krążenia. Cierpi też skóra – szybciej się starzeje, bo wolniej przebiegają w niej procesy regeneracji. Dlatego jeśli chcesz być zdrowszy, zacznij od świadomego oddychania. Wtedy twój organizm będzie działał sprawniej.

Efektywne, prawidłowe oddychanie

Z każdym wdechem do płuc dostaje się powietrze nasycone tlenem, a z każdym wydechem usuwany jest dwutlenek węgla. Ten cykl powtarza się ok. 20 tys. razy na dobę, 12–14 na minutę. Mimo to możesz być niedotleniony, gdy oddychasz płytko (wyłącznie szczytami płuc). Wtedy do dolnej części płuc dociera znikoma ilość tlenu – powstaje tam tzw. martwa strefa, która nie pracuje, i zmniejsza się pojemność płuc. Efektywny proces oddychania opiera się nie na pracy płuc, ale przepony. Jest to duży płat mięśniowy oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej. Podczas odpowiednio wykonanego wdechu przepona obniża się i robi miejsce dla powiększających się płuc, dzięki czemu w całości wypełniają się one tlenem. Przy wydechu mięśnie brzucha popychają przeponę ku górze, co ułatwia wypychanie powietrza z płuc.

Cały artykuł na poradnikzdrowie.pl

 Pozostając w temacie polecamy także tekst :Wpływ oddychania na nasz stan zdrowia

„Oddychanie torem żebrowym powiększa wszystkie wymiary klatki piersiowej, powodując zwiększenie objętości klatki piersiowej o 70%. „Uwalnia” ruchomość szyi, stawów żebrowo-mostkowych i żebrowo-kręgowych. Siedzący tryb życia osłabia mięśnie kręgosłupa piersiowego, powodując uwypuklenie tego odcinka (hiperkifoza), klatka piersiowa wraz z mostkiem zapada się, żebra obniżają się, oddech staje się spłycony, a płuca i serce zmniejszają swoją objętość. Kręgosłup i układ żeber pod wpływem niedotlenionych mięśni narażone są na zmiany zwyrodnieniowe i inne stany chorobowe. Zespoły bólowe odcinka szyjno-barkowego, spowodowane są między innymi z niedotlenieniem tych okolic. Mamy do czynienia z nadmiernym napięciem okolic karku, z bólami głowy, z nadciśnieniem tętniczym i ogólnym napięciem całego ciała. Usprawnianie tego typu oddychania zwiększa elastyczność połączeń żebrowych z mostkiem i kręgosłupem oraz przyczynia się do prawidłowego ustawienia obręczy szyjno-barkowej”.

/red/