niedziela, 21 kwietnia, 2024

Złamane serce to nie mit

0
Złamane serce to nie mit
Udostępnij:

O tym, że kobiety są bardziej emocjonalne od mężczyzn, nie trzeba nikomu mówić. Nawet w literaturze znane są przypadki śmierci z powodu straty ukochanej osoby. Panie potrafią odczuwać dolegliwości psychiczne jako fizyczny ból, który naprawdę może złamać serce. Ta rzadka choroba zwana zespołem złamanego serca.

Serce częściej łamie się kobietom

Schorzenie ma wiele nazw. To nie tylko zespół złamanego serca, ale także zespół akinetyczny koniuszka, takostubo lub kardiomiopatia stresowa. Nazwa japońska odnosi się do naczynia stosowanego przy połowie ośmiornic. Ma on wąską szyję i bardzo szerokie dno – i tak właśnie wygląda serce podczas ataku choroby.

Objawy choroby

Symptomy zespołu złamanego serca można porównać do objawów charakterystycznych dla zawału, choroby wieńcowej czy ostrej niewydolności serca. To nagły i uciążliwy ból w klatce piersiowej (oraz za mostkiem i promieniujący do barku) oraz towarzyszące mu: przyspieszony oddech, zimna i blada skóra, spadek temperatury ciała, słabe tętno, nagły spadek ciśnienia tętniczego oraz zaburzenia świadomości. Zdarza się, że atak kończy się nagłym zatrzymaniem krążenia. Jest to skutek migotania komór.

Cały artykuł na portal.abczdrowie.pl