Dlaczego jesteśmy przyzwoici? Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie – od wieków – spędza sen z powiek psychologom i filozofom. Na szczęście zagadka została w końcu rozwiązana, dzięki zaawansowanym urządzeniom do badań metodą obrazowania magnetycznego i nowoczesnej aparatury do elektrowstrząsów.
Badacze z University College London odkryli, że uczciwość po prostu jest dla mózgu bardziej satysfakcjonująca niż oszustwo.
Okazuje się, że mimo dysponowania sporą sumą pieniędzy większość uczestników eksperymentu nie odczuwała prawdziwej satysfakcji, jeśli sukces finansowy odniosła kosztem innych.
Badanie opublikowane w magazynie „Nature Neuroscience” potwierdza, że znane powiedzenie o tym, iż „zbrodnia nie popłaca” ma uzasadnienie – przynajmniej na poziomie psychologicznym.
– Gdy podejmujemy decyzje sieć łącząca różne obszary w naszym mózgu oblicza wartość opcji, jakie mamy do wyboru – wyjaśnia dr Molly Crockett, która kierowała badaniem. – Korzyści zdobyte w sposób nieuczciwy wywołują słabszą reakcję sieci w mózgu, co może tłumaczyć, dlaczego większość ludzi woli nie odnosić korzyści kosztem innych.
Cały artykuł na kobieta.onet.pl