niedziela, 16 czerwca, 2024

Wielowymiarowść portretu Marii Knopnickiej!

0
Udostępnij:

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu wygłosił wykład ”Maria Konopnicka – życie, dzieło i duch”, w ramach cyklu „Rozmowy o regionie”.


Jak powiedział na samym początku Paweł Bukowski to właśnie Konopnicka wypełniła lukę po Mickiewiczu i Słowackim. Była bardzo zdolną intelektualistką, oddaną patriotką, udzielała się społecznie.
Podczas przemówienia, dyrektor Muzeum określa w bardzo barwny sposób portret poetki, Jej wybitną postać.
W „Dziennikach” Stefana Żeromkiego możemy także przeczytać:
„Konopnicka rysuje nam uczucia chłopaka pasącego konia na wygonie, chłopa topiącego się z rozpaczy, najmity idącego na robociznę, dziewczyny rwącej się w świat, matki patrzącej na zabieranego do wojska jedynaka. Chłopi ci mówią ich mową, ich językiem, ich uczuciem. Tu leży cecha, którą nazwałem naturalizmem w jej poezji. Nie jest to nic innego. Tendencja poetki widnieje tylko w wyborze tematu, a obraz mówi za siebie… Tej zdolności w poezji naszej nikt nie miał i nie ma”.
Dworek Marii Konopnickiej zachowany jest aktualnie w znakomitym stanie, z pięknym parkiem. Uchodzi za największe w Polsce Muzeum biograficzno-literackie.

Cały artykuł na:

https://strona.mbp.jaslo.pl/pl/a/Wielowymiarowy-portret-Marii-Konopnickiej