wtorek, 27 lutego, 2024

„Ad Gloriam Tuam – na większą chwałę Twoją”

0
„Ad Gloriam Tuam – na większą chwałę Twoją”
Udostępnij:

W Galerii Sztuk BWA w Krośnie odbył się wernisaż wystawy „Ad Gloriam Tuam – na większą chwałę Twoją” autorstwa jasielskiego fotografika Tomasza Kasprzyka.

Autor przedstawił 34 fotografie ukazujące życie za murami sióstr Bernardynek w Zakliczynie. Zdjęcie powstawały w okresie 1,5 roku. To było niełatwe wyzwanie dla fotografa, znaleźć się w miejscu, jak dotąd niedostępnym i tajemniczym dla świata i mediów (i nadal tak pozostaje). Tomasz Kasprzyk w fenomenalny sposób ukazał życie sióstr Bernardynek, przedstawiając na swoich zdjęciach ich portrety, począwszy od gorącej modlitwy, po codzienne czynności , typu praca w kuchni, prace porządkowe, aż po chwile odpoczynku.

Wszystkie zdjęcia zostały w procesie postprodukcji wywołane w sepi, co dodatkowo wzmocniło przekaz ukazanych zdjęć oraz pozwoliło wczuć się w klimat „świata za murami”. Co ważne nie są to fotografie „pozowane”, tylko w naturalny sposób ukazujące osobowość i emocje podczas codziennych czynności.   Jak wspominał autor podczas wernisażu wystawy, jego pobyt w za murami oraz wykonane fotografie wpłynęły na jego rozwój osobowości i wrażliwości. To są bardzo cenne doświadczenia dla artysty i na pewno przyczyniły się do piękna i wyjątkowego charakteru powstałych fotografii.

Na wernisażu nie mogło zabraknąć również członków Sekcji Fotograficznej w Jaśle, której Tomasz Kasprzyk jest przewodniczącym.

Wystawa jest dostępna do 17 stycznia 2017 w Galerii Sztuki BWA w Krośnie, ul. Kolejowa 1.

Grzegorz Frączek

{gallery}galerie/17_rok/wystawa_kasprzyka{/gallery}