niedziela, 29 stycznia, 2023

Akcje: Czarodziej Julek – inauguracja XVI OTCD w MBP w Jaśle

0
Akcje: Czarodziej Julek – inauguracja XVI OTCD w MBP w Jaśle
Udostępnij:

Czytanie zbliża czytających i słuchających, dorosłych oraz dzieci, pozwala snuć marzenia, które kiedyś mogą się spełnić. Przekonali się o tym uczestnicy pikniku zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle 6 czerwca br., inaugurującego XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Czytanie zbliża”.

W tradycyjnym głośnym odczytaniu „Lokomotywy” Juliana Tuwima, rozpoczynającym corocznie Tydzień Czytania, uczestniczyli: Ryszard Pabian – Burmistrz Miasta Jasła, Henryk Rak – Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła, Marek Górniak – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Bogdan Ziemba – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Kazimierz Wiśniowski – Komendant Straży Miejskiej w Jaśle, Piotr Wojtunik – Rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Jacek Nawrocki – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, Wiesława Zajdel – nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle, Bogumiła Kraus – nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle, Ania Bąk – uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, zdobywczyni tytułu Mistrzyni Ortografii i Interpunkcji Polskiej oraz Dorota Woźnica – Zastępca Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Wśród publiczności znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz mieszkańcy miasta, przyciągnięci oryginalnym spektaklem pt. TUWIM Julek PARA buch FRAZY w ruch w wykonaniu Wędrownego Teatru Lalek „Małe Mi”, którego występ towarzyszył głośnemu czytaniu.

Interesująca muzyka i parafrazy wierszy Tuwima wprowadziły uczestników spotkania w świat dzieciństwa poety. Najmłodsi zauroczeni jego wyobraźnią, pomysłowością, sporą dawką humoru i szalonej zabawy, dowiedzieli się o czym marzył mały Julek, który „zanim został wielkim literatem, miał pomysły przebogate”. Chciał zostać chemikiem, strażakiem, a nawet zoologiem. Planował wyprawę do Ameryki, ale „z Kaliskiej Łodzi do Ameryki nic nie odchodzi”. W końcu został wielkim poetą lecz zawsze był czarodziejem, jak nazywała go od dzieciństwa młodsza siostra Irenka. Jego poezja do dziś czaruje dzieci oraz dorosłych.

Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/17_rok/czytanie_mbp{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj