środa, 1 lutego, 2023

Artystyczna rodzina

0
Artystyczna rodzina
Udostępnij:

Wyjątkowy wernisaż, który przerodził się w wypełnione wspomnieniami, przyjacielskie spotkanie, odbył się 18 sierpnia br. (piątek) późnym południem w Jasielskim Domu Kultury.

Jego bohaterami była rodzina, w której talent do sztuki przechodzi z pokolenia na pokolenie. Ekspozycja „Cztery barwy palety” prezentuje prace Leokadii Radwańskiej – Dybaś (1938 – 2012), która całe swoje życie zawodowe związała z JDK, jej matki Heleny Opalińskiej – Radwańskiej (1916 – 1992) i córki Bożeny Dybaś – Graciano oraz wnuków: Matyldy i Mateusza Graciano.

Cztery pokolenia artystycznej rodziny przedstawiła gościom otwarcia wystawy wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska, szczególnie ciepło wspominając Leokadię Radwańską – Dybaś, czyli Panią Lodzię, bliską wszystkim starszym stażem pracownikom JDK. Swoimi wspomnieniami o Pani Lodzi, jej talencie i oddaniu pracy, podzielił się z zebranymi – nie kryjąc wzruszenia – Marian Sobel, były dyrektor JDK.

Wernisaż wzbogacił pięknym recitalem fortepianowym wnuk Pani Lodzi Mateusz Graciano, obdarzony nie tylko zdolnościami plastycznymi, ale i wyjątkowym talentem muzycznym.

Wystawa będzie czynna do 22 września br.

***

Leokadia Radwańska-Dybaś urodziła się 8 marca 1938 r. w Kobylance. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, Studium Pedagogiczne w Rzeszowie oraz Studium Scenografii w Warszawie, a następnie studia na UJ, na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. Pracę zawodową rozpoczęła w wytwórni ozdób choinkowych w Jaśle. Wkrótce przyjęła propozycję pracy w Powiatowym Domu Kultury (obecnie JDK), gdzie pracowała przez 30 lat, do roku 1992. Jako instruktor ds. plastyki prowadziła zajęcia plastyczne, zajmowała się współorganizacją plenerów rzeźby monumentalnej, wykonywała oprawę plastyczną spektakli teatrów amatorskich, koncertów, imprez plenerowych, współpracowała z twórcami ludowymi. Uprawiała malarstwo, rysunek, ceramikę i tkactwo. Uprawiała malarstwo, rysunek, ceramikę i tkactwo. Uczestniczyła w wielu warsztatach i plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Rzeszowie, Warszawie, Kielcach, Chełmie, Jaśle, Krośnie, Jędrzejowie, Węgorzewie, Eymet, Miramont de Guyenne, Bergerac (Francja). Jej dorobek artystyczny stanowią również liczne polichromie rzeźb sakralnych, rekonstrukcje ołtarzy.

Została uhonorowana licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Ostatnie lata życia spędziła we Francji (zmarła tam w 2012 r.), gdzie wspólnie z córką Bożeną organizowała wystawy malarskie, warsztaty i zajęcia plastyczne dla dzieci niepełnosprawnych.

Jej prace znajdują się w zbiorach instytucji i osób prywatnych w kraju i za granicą.

Helena Opalińska – Radwańska urodziła się 18 sierpnia 1916 r. w Kobylance, zmarła 25 września 1992 r. Wzorowa uczennica zmuszona zakończyć edukację w związku z wybuchem II wojny światowej i brakiem funduszy. Prezeska Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Żeńskiej przy parafii Kobylanka. Uzdolniona artystycznie: malowała, szyła, haftowała m.in. sztandar SKMZ, układała wiersze, piosenki, śpiewała, organizowała przedstawienia, grała w amatorskim teatrze w Ciężkowicach. Częste przeprowadzki zmuszały ją do organizowania życia domowego w 13 nowych miejscach, by ostatecznie powrócić do rodzinnej Kobylanki.

Bożena Dybaś – Graciano urodziła się 13 sierpnia 1964 r. w Bieczu. Ukończyła PLSP w Tarnowie oraz studia na ASP w Łodzi, na wydziale Edukacji Wizualnej, ze specjalizacją grafika warsztatowa. Tworzy w dziedzinie malarstwa, grafiki warsztatowej, rzeźby ceramicznej, tkaniny artystycznej. Realizowała wystawy indywidualne i uczestniczyła w zespołowych m.in. w Sapporo (Japonia), w Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (2000), w Norymberdze (Niemcy), w Graz (Austria), w Paryżu i Lesygny (Francja), gdzie otrzymała nagrodę Prix du Jury (2002), w Eymet (Francja), gdzie została laureatką I nagrody (2008).

Uczestniczy w dorocznych wystawach nowosądeckiego oddziału ZPAP (nagrody: Zarządu Miasta Nowego Sącza – 2002; Prezydenta Miasta Nowego Sącza – 2006; Złota Rama – 2015).

Jej prace znajdują się w zbiorach instytucji i osób prywatnych w kraju i za granicą (Australia, Austria, Brazylia, Bułgaria, Francja, Niemcy, Nowa Zelandia, Słowacja, Watykan, USA).

Matylda Graciano urodziła się 10 lipca 2002 r w Paryżu. Jest uczennicą liceum. Z licznych posiadanych talentów, najbliższa jej jest plastyka. W konkursach plastycznych zaczęła brać udział w wieku 4 lat. Dotychczas została laureatką 8 z nich. Po raz pierwszy otrzymała nagrodę w Mazeres (2006), po raz ostatni – w Eymet (2015).

Mateusz Graciano urodził się 13 czerwca 2000 r. w Paryżu. Uczęszcza do liceum. Od roku 2009 uczestniczy w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym we Francji (kilkakrotnie był finalistą). Jego drugą pasją jest plastyka: rysuje i maluje. Został nagrodzony w kilku konkursach plastycznych, ostatnio w Eymet w 2015 r.

JDK – st

{gallery}galerie/17_rok/wystawa_rodzina{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj