wtorek, 18 czerwca, 2024

Akcje: Książka jest jak ogród – XXII Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania

0
<strong>Akcje: Książka jest jak ogród – XXII Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania</strong>
fot. MBP Jasło
Udostępnij:

Ile drzew jest w Jaśle i które z nich jest najwyższe? Kto opiekuje się kwiatami? Skąd pochodzi i jak się nazywa malarz, który malował nenufary? O czym musimy pamiętać, wybierając rośliny dla siebie oraz jak o nie dbać, aby pięknie rosły?

1 czerwca br. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zainaugurowała Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom podczas Miejskiego Dnia Dziecka w Ogrodzie Jordanowskim. Biblioteka tradycyjnie zaprosiła do głośnego czytania „Lokomotywy” J. Tuwima przedstawicieli władz i instytucji. Wśród czytających znaleźli się: Elwira Musiałowicz-Czech – zastępca Burmistrza Miasta Jasła, Dorota Woźnica – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, Helena Gołębiowska – dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, Grażyna Leńczuk – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, mł. asp. Daniel Lelko – rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Mariusz Świątek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, Adam Maciejowski – przedstawiciel Nadleśnictwa Kołaczyce, Bożena Krupa – przedstawicielka Straży Miejskiej wraz z maskotką inspektorem Lwem. Wśród zielni i drzew biblioteka przygotowała dla dzieci zagadki literackie, książki-zabawki oraz duży tekturowy domek, zamek i samochód do kolorowania.

Wydarzenie sfinansowane zostało ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025, a jego organizatorami byli: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Muzeum Regionalne w Jaśle i Młodzieżowy Dom Kultury. Natomiast partnerami byli: Straż Miejska w Jaśle, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle oraz Toyota.

W ramach XXII OTCD Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odwiedziły  przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Jaśle. Podczas spotkania wysłuchały opowieści o wróżkach i elfach oraz poznały fascynujący świat roślin. Z przygotowanych materiałów wyczarowały kolorowe postacie z magicznego ogrodu. Uczniowie kl. 2 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle spotkali się z  Marcinem Gustkiem – kierownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Jasła oraz Jadwigą Gancarz-Żebracką – kierowniczką Wydziału Rewitalizacji i Strategii UMJ. Pan Marcin przeczytał fragment książki Ch. Bjork pt. „Linnea w ogrodzie Moneta”, która opisuje ogród słynnego francuskiego malarza Claude’a Moneta. Zaproszeni goście wraz z uczniami zastanawiali się jaki wpływ na nasze życie ma występująca obok nas roślinność, czym jest rewitalizacja oraz na czym polega jej proces. Opowiedzieli o projekcie dzięki któremu wiemy, że w mieście jest 340 tys. drzew, znamy ich gatunki, kondycję oraz wysokość. Najwyższym drzewem liściastym w Jaśle jest buk o wysokości 45m 20 cm, natomiast najwyższe drzewo iglaste to sosna zwyczajna, która mierzy 37m. Zainspirowani historią słynnego francuskiego artysty, uczniowie wykonali ulubione przez niego nenufary.

Spotkania odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy, realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

MBP Jasło