poniedziałek, 15 lipca, 2024

Arcymistrz na scenie JDK

0
Arcymistrz na scenie JDK
Udostępnij:

Kilkuminutową owacją na stojąco jasielska publiczność podziękowała Andrzejowi Sewerynowi za fantastyczny pokaz aktorstwa i wrażenia jakich dostarczył jej w poniedziałkowy wieczór, 22 października br. Artysta przyjechał do Jasła ze spektaklem „Wokół Szekspira”.

– Tego typu spektakle, jak teatr jednego aktora, monodram, są spektaklami niezwykle wymagającymi od aktora. Wymagają nie tylko niezwykłego talentu, umiejętności zastosowania właściwych środków aktorskich, ekspresji scenicznej, ale przede wszystkim – ogromnej osobowości aktora. Takiej osobowości, która porwie widza i przez cały czas będzie utrzymywać go w świecie stworzonym przez artystę na scenie. A przecież ma on do dyspozycji tylko siebie: własną fizyczność, język i najczęściej bardzo ubogie środki sceniczne – mówiła przed spektaklem Helena Gołębiowska, wicedyrektor Jasielskiego Domu Kultury, zapowiadając występ Andrzeja Seweryna, światowej sławy aktora teatralnego i filmowego, reżysera teatralnego, dyrektora naczelnego Teatru Polskiego w Warszawie, przez 20 lat grającego w Comédie-Française, jednym z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie (został zaangażowany w 1993 r. jako trzeci cudzoziemiec w historii tego teatru). – Będzie to pokaz wielkiego aktorstwa i przybliżenie monologów Szekspira, które są wciąż mądre, piękne i aktualne.

Dokładnie tak było. Artysta dosłownie zawładnął publicznością, która z zapartym tchem wsłuchiwała się w każde jego słowo i w napięciu śledziła każdy jego gest. A, że nie ograniczył się do cytatów z Szekspira, tylko dzielił się z widownią własnymi refleksjami oraz opowieściami o aktorstwie, aktorach, nieograniczoności świata wyobraźni i różnym podejściu do sztuki, wciągnął publiczność w dialog, wręcz w grę. Sprawił, że cała sala widowiskowa JDK stała się sceną, a wszyscy, którzy się w niej znaleźli – poczuli się aktorami odgrywającymi swoje role w teatrze życia.

IMG 7069

Spektakl skończył się, ale wrażenia nie do opisania zostały. Każdy uczestnik tego niezwykłego spotkania z arcymistrzem sztuki aktorskiej zabrał je do domu i pewnością długo nie zapomni.

Przedstawienie „Wokół Szekspira” było trzecią odsłoną X Jesiennych Spotkań z Teatrem w Jaśle, których sponsorami są: Miasto Jasło, PGNiG oraz LOTOS SA. W ramach tegorocznych spotkań z teatrem w JDK już zostały wystawione: „Alibi od zaraz”, „Kocham Pana, Panie Sułku” i „Wokół Szekspira”, a przed nami jeszcze: „Mężczyzna idealny” (25 października), „Wariacje Tischnerowskie” (5 listopada), „Wyzwolenie” (13 listopada) oraz balet „Carmen i Szeherezada” (1 grudnia).

JDK – st