niedziela, 21 kwietnia, 2024

Barwny świat wosku

0
Barwny świat wosku
Udostępnij:

W środę 14 września odbył się w jasielskim muzeum wernisaż wystawy słowackiej artystki Soňy Košarovej pt. „Barwny świat wosku”. Był on jednocześnie uświetnieniem jubileuszu 25-lecia współpracy między Muzeum Regionalnym w Jaśle i Muzeum Centrum Kultury Południowego Zeplina w Trebiszowie.

Wzajemne kontakty obu instytucji dają możliwość poznawania dziedzictwa kulturowego Podgórza i Południowego Zemplina oraz artystów polskich i słowackich. Współpraca ta zaowocowała już aż 46 wspólnie przygotowanymi wystawami. Oprócz właśnie otwartej wystawy, w najbliższym czasie, w październiku odbędzie się po słowackiej stronie inna wspólna wystawa, ekspozycja strojów świata. Na wernisażu w Jaśle obecna była słowacka artystka oraz dyrektor muzeum w Trebiszowie, pani Beáta Kereštankowá, której dyrektor jasielskiego muzeum dziękując za wspólną pracę, wręczył z tej okazji pamiątkowy dyplom. W podobnym tonie wypowiedziała się również obecna na wernisażu pani burmistrz Elwira Musiałowicz-Czech, gratulując tak owocnego partnerstwa. Sama artystka zdradziła tajniki techniki enkaustycznej, która jest mało znana, ale bardzo spektakularna i pozwala osiągnąć wyjątkowe efekty. Ogromne zainteresowanie obecnych, wyrażane w licznych pytaniach, pozwala przypuszczać, że również w Jaśle technika ta znajdzie w przyszłości swoich adeptów.

Na wystawie zaprezentowanych jest 47 obrazów malowanych gorącym woskiem oraz kilkadziesiąt miniaturek. Wszystkie prace są wystawione jednocześnie do sprzedaży po zakończeniu wystawy i już podczas wernisażu wiele z ich znalazło nabywców, którzy zarezerwowali je dla siebie. Wystawa czynna jest do 6 listopada.

MR w Jaśle