środa, 28 lutego, 2024

Dla ducha i dla ciała

0
Dla ducha i dla ciała
Udostępnij:

Od nabożnych i subtelnych pieśni, po radosne wychwalanie Pana. Niezwykłym programem „Laudario di Cortona” rozpoczął się wczoraj Kromer Biecz Festival. Gwiazdą koncertu inauguracyjnego był jeden z najznakomitszych światowych zespołów muzyki średniowiecznej – Ensemble Micrologus.

kr 2

Obyczaj śpiewania nabożnych pieśni – zwanych laudami – był powszechny w średniowiecznej Italii przynajmniej od czasu wybuchu religijności franciszkańskiej, sławiącej miłość do stworzenia. Każde włoskie miasto w XIII i XIV wieku miało swoich laudesi, w każdym bractwa religijne, konfraternie, łączyły się w śpiewie podczas spotkań modlitewnych lub licznych procesji – lauda zaś stopniowo sięgała twórczości profesjonalnej. Początki jej były jednak bliskie muzyce ludowej czy popularnej – religijne teksty chętnie podkładane były pod znane melodie, co pozwalało też łatwiej je zapamiętać. W efekcie zbiory laud często notują same słowa, pomijając muzykę. Do wyjątków należy najstarszy kodeks, pochodzący z końca XIII wieku, a odkryty w połowie XIX przez bibliotekarza Akademii Etruskiej w Cortonie, mieście na granicy Toskanii i Umbrii. Zawarte w zbiorze laudy, często o charakterze raczej kontemplacyjnym, mają swój szczególny koloryt – zwłaszcza w wykonaniu sięgającym po doświadczenie muzyki ludowej regionu, przechowanej w izolowanych konfraterniach w miasteczkach skrytych na szczytach wzgórz, chroniących się do dziś za swymi murami i wieżami.

Interpretacja muzyki z Laudario di Cortona należy do flagowych projektów Ensemble Micrologus – jednego z najznakomitszych światowych zespołów muzyki średniowiecznej, o kluczowym znaczeniu dla współczesnego postrzegania tego repertuaru. Ich kunszt i maestrię mogliśmy podziwiać podczas koncertu inaugurującego 3 edycję Kromer Biecz Festivalu. Włoscy artyści (Goffredo Degli Esposti – flet podwójny, dudy, Gabriele Russo – fidel, rebec, trąbka, Luca Dellacasa – głos, portatyw, trąbka, Raffaello Simeoni – głos, lutnia, szałamaja i Enea Sorini – głos, perkusja) poruszają się w tym repertuarze z tak wielką swobodą, jakby XIII-wieczne pieśni religijne były ich chlebem powszednim. A może są? Wszak to właśnie im znacznie bliższy przecież niż mieszkańcom małopolskiego Biecza jest ten niezwykły zbiór z Cortony. A jednak Micrologus w mistrzowskim stylu zbudował magiczny most łączący te dwa światy – najpierw czarując zebraną w bieckiej kolegiacie Bożego Ciała publiczność nabożnymi, wyciszonymi i bardzo subtelnymi śpiewami, by chwilę późnij wciągnąć słuchaczy we wspólne, radosne wychwalanie Boga pieśnią i rytmicznymi oklaskami.

kr 3

Tuż po koncercie inauguracyjnym festiwalowych gości czekała jeszcze jedna niespodzianka. Na rynku Biecza wystąpił Zespół Muzyki Dawnej Floripari. Prowadzona przez Aleksandra Tomczyka, a znana z regularnych występów na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie grupa ma w swym repertuarze muzykę dawną, a do tego występuje w strojach historycznych. Artyści zaskoczyli zebraną na rynku Biecza publiczność. Zaskoczyli, ale też porwali niektórych do tańca, zamykając tym pięknym akcentem pierwszy dzień Kromer Biecz Festivalu.

A obok strawy dla ducha było też coś dla ciała – lokalne specjały, w tym jasielskie wina z kapitalnym winem „Kromer” na czele! Kto nie zdążył na czwartkową inaugurację do Biecza może jeszcze nadrobić zaległości. Festiwal, z całym swym bagażem wydarzeń towarzyszących (od koncertów niespodzianek, wystaw, spotkań z artystami, zajęć dla dzieci, pokazów warsztatu lutniczego, wycieczek i wykładów historycznych, turnieju rycerskiego oraz wspomnianych degustacji lokalnych przysmaków) potrwa do najbliższej niedzieli.

kr 4

Pełny program dostępny festiwalu jest na stronie: www.kromerbieczfestival.pl

Organizatorem Kromer Biecz Festival jest Bieckie Biuro Festiwalowe, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz PGE – Polskiej Grupy Energetycznej.

Funkcję dyrektora artystycznego 3. Kromer Biecz Festivalu pełni Arkadiusz Bialic.

Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Darmowe zaproszenia do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej w Bieczu (ul. Rynek 1, tel. 13 44 06 860) oraz na stronie www.kromerbieczfestival.pl

Artykuł powiązany   Najmniejsza stolica muzyki dawnej w Europie

Więcej na: www.kromerbieczfestival.pl