niedziela, 5 lutego, 2023

Dzień Języka Polskiego pod hasłem „ Dbamy o naszą małą Ojczyznę”

0
Dzień Języka Polskiego pod hasłem „ Dbamy o naszą małą Ojczyznę”
Udostępnij:

Już od pięciu lat w kalendarzu wydarzeń szkolnych II LO w Jaśle i PM nr 3 istnieje Dzień Języka Polskiego. Obchody tego święta to wspólne przedsięwzięcie obu placówek, które pokazuje, że możliwa jest integracja młodzieży liceum z przedszkolakami i wspólna realizacja programów artystycznych służących pochwale naszej mowy ojczystej oraz uwrażliwieniu młodych pokoleń na jej piękno i wartość.

 

Tegoroczne świętowanie Dnia Języka Polskiego miało miejsce 22 lutego 2017 r. w Jasielskim Domu Kultury. Odbyło się ono pod hasłem: „Dbamy o nasza małą Ojczyznę”. Przybyłych gości, młodzież i dzieci powitali: Elżbieta Krzysiak dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 3 oraz Ryszard Bal dyrektor II LO.

Uroczystość ta stanowi także integralną część ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, w której już od wielu lat uczestniczy Przedszkole Miejskie Nr 3 w Jaśle. Wiersz M. Strzałkowskiej, pt. „Mowa polska” przeczytali  wiceburmistrz Miasta Jasła – Elwira Musiałowicz-Czech, kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Renata Łaba , inspektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Jerzy Żygłowicz, dyrektor JDK Janusz Szewczyk oraz wicedyrektor – Helena Gołębiowska.

Oczekiwaną przez przedszkolaków częścią uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego „Przyroda w utworach J. Brzechwy i J. Tuwima”.

 Następnie zaprezentowały się dzieci z poszczególnych grup w krótkiej części artystycznej. Plastusie zatańczyły taniec narodowy Polonez oraz przedstawiły wiersz pt. „ Polonez” M. Hantke. Krasnale w barwnych strojach zaprezentowały skoczny taniec ludowy zaliczany do tańców narodowych – Krakowiak. Taniec poprzedził wiersz S. Kamińskiego pt. „Krakowiak”. Na zakończenie Misie i Motyle wykonały piosenkę z układem choreograficznym „Co dzieci widziały”, w którym ukazały piękno naszej Ojczyzny.

Program artystyczny był niejako ilustracją bogactwa, różnorodności i piękna języka ojczystego. W trakcie spotkania zaakcentowano jego znaczenie dla jakości edukacji oraz potrzebę promowania poprawnej polszczyzny.

Centralnym punktem programu była inscenizacja słowno-muzyczna bajki, pt. „Królewna Śnieżka” w wykonaniu młodzieży II LO i dzieci z PM nr 3 przygotowaną przez   Annę Mroczkę i panie polonistki Małgorzatę Kłusek i Agnieszkę Żeromską- Srokę przy zaangażowaniu całego personelu przedszkola. Widzowie, którymi byli uczniowie II LO i przedszkolaki, z uwagą, zaciekawieniem i widocznym zaangażowaniem emocjonalnym obejrzeli przedstawienie. Świadczy to o potrzebie przekazu żywego słowa, którego nigdy nie zastąpią środki audiowizualne.

Warto dodać, że bajki uwrażliwiają na dobro, kształtują świat wartości dziecka, a dorosłym wciąż przypominają o tym, co w życiu najważniejsze. Taką funkcję spełnia też bajka pt. „Królewna Śnieżka”, co potwierdza zawarty w niej morał:

„Kto dobry jest niesłychanie
Nagrodę zawsze dostanie.
Warto jest więc tak żyć,
By dla drugiego miłym być!”

Na zakończenie uroczystości wszyscy zostali obdarowani książkami ufundowanymi przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Jasła.

II LO, PM nr 3

{gallery}galerie/17_rok/dzien_jezyka{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj