wtorek, 16 sierpnia, 2022

Dzień Kultury Romskiej

0
Dzień Kultury Romskiej
Udostępnij:

Już po raz szósty w Jaśle zorganizowano Dzień Kultury Romskiej. Celem wydarzenia było szerzenie świadomości o narodzie romskim, jego zwyczajach i tradycjach oraz poznanie problemów z jakimi Romowie borykają się na co dzień.

Społeczność romska liczy w Jaśle ok. 200 rodzin. Nie od dziś wiemy, że jest to największa mniejszość w Europie, która ciągle spotyka się z dyskryminacją. Celem takiej imprezy jak ta, zorganizowana w dniu dzisiejszym, jest integracja międzykulturowa oraz włączenie Romów do społeczności. Obchodom już od godziny 16-tej towarzyszyły występy artystyczne dziecięcych zespołów romskich, dzieci i młodzieży z jasielskich szkół i przedszkoli oraz występ kapeli romskiej. Jedną z głównych atrakcji wieczoru była prezentacja zespołu Sumnakune Ciawoche, którego entochoreografem jest Katarzyna Goman – asystentka edukacji romskiej w Zespole Szkół w Strzelcach Opolskich.

W programie oprócz występów zorganizowano zabawy dla dzieci, pokazy samochodów policyjnych i strażackich, przejażdżki bryczką po ulicach miasta oraz integracyjny grill.

Impreza odbywała się na płycie jasielskiego rynku. Pomimo deszczowej pogody, wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Cała ta inicjatywa jest dla nas bardzo cenna. Dzięki niej możemy pokazać naszą kulturę i tradycje, a i bliżej poznać siebie – mówił prezes Stowarzyszenia Romów „Bahtałe Roma”, Marian Szczerba. Cieszy mnie to, że nasza społeczność ma w chwili obecnej bardzo duże wsparcie ze strony władz miasta Jasła. Dowodem na to, jest właśnie to wydarzenie, zorganizowane w dniu dzisiejszym. Jestem szczególnie wdzięczny za pomoc udzieloną w kierunku edukacji naszych dzieci i przekazywane materiały dydaktyczne. Kiedyś było nam bardzo ciężko. Dzieci idące do pierwszej klasy nie umiały mówić po polsku. Nie było nas stać na podręczniki, nie mówiąc już o ubraniach i jedzeniu. Teraz wszystko wygląda inaczej– dodał.

Wydarzenie zorganizowano dzięki dofinansowaniu ze strony MAiC (Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji), w ramach Programu  na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce. Impreza odbyła się pod patronatem burmistrza miasta Jasła, Andrzeja Czerneckiego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Weronika Samborska

fot. Weronika Samborska

{gallery}galerie/dzien_kulturyromskiej{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj