niedziela, 24 września, 2023

Festiwal Nauki i Techniki w Jaśle

0
Festiwal Nauki i Techniki w Jaśle
Udostępnij:

Dziś w JDK rozpoczął się dwudniowy, niepowtarzalny festiwal nauki, na którym można osobiście przetestować roboty, sprawdzić siłę własnego umysłu na urządzeniach do treningu koncentracji, czy odbyć wirtualne loty samolotem.

Na Podkarpackim Festiwalu Nauki i Techniki zobaczyć można interaktywną wystawę przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernika, wypróbować symulator lotów samolotem udostępniony przez Mieleckie Portale Lotnicze EPML, przetestować roboty na stoiskach CKPiDN z Mielca oraz zagrać w gry i zabawy ćwiczące pamięć i koncentrację. Ciekawa jest również wystawa pojazdów elektrycznych, różnych modeli kosmicznych, rakiet i szybowca Jantar. Na wystawie znajdują się również ekspozycje różnych jasielskich szkół, instytucji i przedsiębiorstw, prezentujące własne osiągnięcia techniczne.

– Prezentujemy piętnaście interaktywnych eksponatów i jeden pokaz – mówi Lucjan Staszewski, animator Centrum Nauki Kopernik. – Dziś wystawa otwarta jest dla szkół i jak widać, cieszy się ona sporym zainteresowaniem uczniów. To nie tylko pokaz nauki, ale i świetna zabawa – dodaje.

Licznie przybyłe na festiwal grupy młodzieży były żywo zainteresowane wszelkimi nowinkami technicznymi, jak również zabawami logicznymi.

– Najbardziej podoba się nam to, że możemy zrobić coś własnoręcznie – mówi Paulina, uczennica I LO w Jaśle.

– Nam najbardziej podoba się to urządzenie do badania fal mózgowych – mówią zgodnie Tiana Nawracaj i Teresa Żydek, uczennice gimnazjum. – Można zapomnieć o różnych sprawach i naprawdę się zrelaksować – dodaje Tiana.

Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Budżetu Państwa oraz ze środków samorządowych województwa podkarpackiego.

Wystawa jest otwarta jeszcze jutro, 27 kwietnia, w godzinach od 9-tej do 14-tej.

Aneta Dzik

{gallery}galerie/festiwal_nauki{/gallery}

NAJNOWSZE

POPULARNE