Do 28 marca br. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury można obejrzeć wystawę fotografii wykonanej techniką chromianowo-proszkową pt. „Retrospekcja V Odsłona”. Ich autorem jest nauczyciel, artysta fotografik Michał Piotrowski, a tematem prac jest I Wojna Światowa.
– Te zdjęcia nie oddadzą nam wojny, ale przybliżą ludzi, którzy wiele opowiedzą o historii, o tym co było, o tym, jak przeżywali tę wojnę żołnierze – mówił podczas wernisażu fotografik.
Prace wykonane w XIX – wiecznej technice chromianowo – proszkowej są bardzo trwałe, odporne na światło i wilgoć, a każde z nich jest indywidualnym dziełem autorskim, niemożliwym do powtórzenia z powodu całkowicie ręcznego procesu powstawania. Wystawa „Retrospekcja V Odsłona”, to powrót do czasów, które odeszły, do starych sposobów zatrzymywania czasu – fotografii z przełomu wieków. Zdjęcia ukazujące bitwy: gorlicką, marcinkowską i limanowską to – jak podkreśla Piotrowski – ukłon w stronę grup rekonstrukcyjnych. – Ktoś powie – „zabawa”, ale w tę zabawę wkładają serce. Uwielbiam fotografować ludzi z pasją, a to są pasjonaci, którzy jeżdżą tak jak ja, czasem 17-letnim samochodem, ale nie żałują wydać kilku tysięcy złotych na mundur, żeby wyglądał tak, jak w tamtej epoce – mówi autor wystawy.
Pochodzący z Nowego Sącza Michał Piotrowski, absolwent fotografii UMCS w Lublinie, wieloletni członek Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych swój pierwszy aparat dostał na I Komunię Świętą. Od tego czasu nie rozstaje się z nim i wciąż doskonali swoje techniki. Zdjęcia prezentowane na wystawie w Jasielskim Domu Kultury zostały wykonane na przestrzeni kilku ostatnich lat, podczas udziału w rekonstrukcjach historycznych. – To jest niezwykle trudna dziedzina, którą reprezentuje nasz artysta. Większość fotografii wykonanych jest aparatem cyfrowym, a następnie poddawanych archaicznej obróbce, dzięki czemu każde ze zdjęć jest niemalże dziełem sztuki – powiedział otwierając wernisaż Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.
***
Michał Piotrowski jest autorem kilkudziesięciu wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. Jedna z jego prac uzyskała złoty medal na 68. Międzynarodowym Salonie Fotografii w Japonii. Zajmuje się fotografią socjologiczną i artystyczną. Uczy fotografii, prowadzi warsztaty, prelekcje, pokazy. Bierze udział w rekonstrukcjach historycznych w charakterze starodawnego fotografa. Jako pierwszy w Polsce wykonał indywidualną wystawę składającą się z prac wykonanych techniką chromianowo-proszkową. Jego wystawy charakteryzują się niespotykanym dla tej techniki rozmiarem zdjęć 30×42 cm. Prace artysty można zobaczyć na stronie https://fotna.dlm.pl.
JDK