poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Jasielska premiera filmu „Weigl – zwyciężyć tyfus”

0
Jasielska premiera filmu „Weigl – zwyciężyć tyfus”
fot. arch.
Udostępnij:

Tym razem Rudolf Weigl, postać związana z Jasłem, został głównym bohaterem kolejnego filmu z cyklu „polscy wizjonerzy” realizowanego przez Obiektyw Film Studio. I chociaż w tym roku obchodzimy 140 rocznicę urodzin naukowca, to jego geniusz pozostaje nadal aktualny dla współczesnych.

Związany z Jasłem biolog, był wynalazcą szczepionki przeciwko tyfusowi. Jego historię Rudolfa Weigla poznajemy z perspektywy pięcioosobowej rodziny, zamkniętej w domu z powodu pandemii koronawirusa. W rolę profesora Rudolfa Weigla wciela się Marcin Kwaśny, a młodego Rudolfa zagrał Aleksander Talkowski.

Zdjęcia do filmu były kręcone między innymi w Jaśle, a Miasto było jednym z wielu sponsorów filmu. – To dla nas bardzo ważne, by wspierać produkcje, które promują nasze miasto i osoby z nim związane. Jasło to miasto wyjątkowych ludzi i ten film jest tego potwierdzeniem – mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Jasielska premiera zgromadziła pełną salę, a wśród nich znaleźli się aktorzy, twórcy filmu, przedstawiciele sponsorów i samorządów wspierających produkcję, przedstawiciele branży filmowej i telewizyjnej oraz zaproszeni goście.

Produkcja filmu trwała dwa lata,  zdjęcia realizowane  były w Jaśle, Krośnie,Twierdzy Przemyśl Muzeum Fort XII Werner, Muzeum Historycznym w Dukli, w Pałacu Załuskich w Iwoniczu, w Sanockim Skansenie oraz w Szkole Medycznej w Jaśle.

Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Produkcję wsparło także Województwo Podkarpackie w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Sponsorem wspierającym był GAZ-SYSTEM, produkcję wsparły też firmy lokalne oraz samorządy podkarpackie.

UMJ