poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Przedszkolaki kultywują tradycje-Wigilia w PM9 w Jaśle

0
Przedszkolaki kultywują tradycje-Wigilia w PM9 w Jaśle
Dzieci z różnych regionów Polski składają dary, fot. arch.
Udostępnij:

15 grudnia w  Przedszkolu Miejskim nr 9 z Oddziałami Specjalnymi i Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, odbyła się Wigilia. Wśród społeczności przedszkolnej, to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających chwil w roku. Była długo wyczekiwana przez dzieci i poprzedzona licznymi przygotowaniami: ubieraniem choinek, ustawianiem szopki, wykonywaniem stroików, ozdabianiem sal świątecznymi dekoracjami, okolicznościową scenografią.

Przybyli na nią zaproszeni goście: Ryszard Pabian-Burmistrz Miasta Jasła, Henryk Rak- Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła, Renata Łaba- kierownik Wydziału Oświaty, , Krystyna Długosz oraz Marta Oleszkowicz- kierownictwo Oddziału Rejonowego PCK w Jaśle,  Anna Gubernat- Rutana- pracownik Fili nr 3 MBP w Jaśle, Przedstawiciele Rady Rodziców: Magdalena Jamer- Przewodnicząca, Magdalena Matysik- Augustyn- Zastępca, Monika Wietecha- Skarbnik, oraz gospodarze  Aleksandra Zajdel –Kijowska Dyrektor Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle,  Aneta Koba-Wicedyrektor oraz ks. Radosław Banaś.

Zgromadzonych  powitała Pani Dyrektor i zaprosiła do obejrzenia Jasełek w wykonaniu dzieci z grup Słoneczka i Biedronki.
Widowisko jasełkowe „Ida dzieci do Jezuska”, ukazały tradycyjnie postaci: Jezuska, Maryi, Józefa, Pastuszków, Trzech Króli i przypomniały zebranym wydarzenia  sprzed ponad  dwóch tysięcy lat. Zobaczyć można było również Aniołki, które wykonały klimatyczny taniec z kulami. Niezwykły był też układ taneczny Śnieżynek. Pojawiły się także współczesne akcenty: babcia i małe dzieci przedszkolne, ofiarowujące Dzieciątku swoje serduszka.

W jasełkach przedszkolaków nie zabrakło akcentów patriotycznych: przybyszy- przedstawicieli z różnych regionów Polski: Krakowianek i Krakowiaków oraz Górali i Góralek, Marynarzy z Pomorza, prezentujących zebranym charakterystyczne, wielobarwne stroje. Widowisko uświetniła nastrojowa oprawa muzyczna a szczególnie wzruszył wszystkich solowy występ Ksawerego z pastorałką „Podarunki z nieba”. Wyjątkowy był też finał Jasełek- włączenie się wszystkich przedszkolaków i chóralne wykonanie pastorałki „Zaśpiewajmy kolędę Jezuskowi dziś”.

W drugiej części wydarzenia ksiądz Radosław poświęcił opłatki, które zostały rozdane uczestnikom spotkania. Goście przekazali zebranym bożonarodzeniowe życzenia i okolicznościowe podarunki.

Następnie, zgodnie z polska tradycją, przekazywaną od stuleci, było  symboliczne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń, aby okazać sobie wzajemną sympatię, dzielić się radością.

W ostatniej części przedszkolnej Wigilii wszyscy zasiedli do nakrytych białymi obrusami stołów aby uroczyście spożyć posiłek a potem Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak wyjątkowym wydarzeniu, jakim była przedszkolna Wigilia i w ten sposób przekazywać następnym pokoleniom, bogate polskie tradycje. Cennym był też fakt, dostarczenia dzieciom niezwykłych przeżyć estetycznych. Nade wszystko, spotkanie miało charakter integracyjny, jednoczący społeczność przedszkolną i środowisk, z którymi współpracujemy.

/dr/