środa, 19 czerwca, 2024

Jasło w twórczości młodych, młodzi twórcy w Jaśle

0
Jasło w twórczości młodych, młodzi twórcy w Jaśle
Udostępnij:

11 września 2015 r. Jasło gościło młodych autorów z całego kraju – Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle rozstrzygnęła jubileuszowy XX Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży.

Na uroczystej gali w Kinie JDK Syrena spotkali się laureaci wraz z towarzyszącymi im rodzicami, opiekunami, kolegami i koleżankami ze szkoły, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji, jurorzy, oraz osoby na przestrzeni 20 lat zaangażowane w rozwój Konkursu. Witając zgromadzonych gości dyrektor MBP w Jaśle Małgorzata Piekarska podkreśliła cele, które przyświecały kolejnym edycjom Konkursu: inspirowanie zainteresowań literackich, promowanie utalentowanych literacko młodych ludzi, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni. Dodała, że zorganizowanie tego Konkursu było jej marzeniem, które się spełniło, dlatego tak ważne jest, by tworzyć i mieć marzenia. Do rozwijania zdolności literackich zachęcał także Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, który gratulując laureatom i organizatorom zwrócił uwagę na ważną rolę tej inicjatywy.

W tegorocznej edycji konkursu zorganizowanej przez MBP w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, wzięło udział ponad 300 młodych osób z całego kraju, a także z zagranicy, którzy nadesłali łącznie prawie 800 utworów. Obok tradycyjnych już konkursowych kategorii – wiersz i opowiadanie – znalazła się tym roku kategoria jubileuszowa „Liryczne Jasło – moje miasto”, wpisana w obchody 650.lecia nadania praw miejskich Jasłu. Dużą niespodzianką dla organizatorów było to, że laureatami tej kategorii zostali nie tylko młodzi twórcy z Jasła i okolic, lecz także z Kujaw i Mazowsza. Pozytywnym zaskoczeniem był także fakt, że na finałową galę przybyli nie tylko laureaci z Podkarpacia, lecz także z Małopolski czy Lubelszczyzny, a nawet z Sopotu: Próbujemy łączyć pasję tworzenia z zainteresowaniem pociągami i koleją, więc podróż do Jasła miała dla nas w pewnym sensie egzystencjalny wymiar – opowiadali laureat Piotr Paweł Woźniak i jego literacki opiekun Piotr Rudzki.

Nagrody wręczyli Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Urszula Czyżowicz, Sekretarz Miasta Jasła Paweł Rzońca oraz jurorzy Konkursu. Przewodniczący jury, poeta, krytyk literacki i polonista Grzegorz Kociuba zauważył, że tegoroczna edycja obfitowała w dobrą prozę, podkreślił także, że cenną nagrodą dla laureatów jest publikacja ich utworów w pokonkursowym tomiku. Rozwijajcie się, ale dbajcie o język, nie ulegajcie modzie na anglicyzację – dodał Jan Tulik, poeta, dramaturg, eseista, członek jury. Uczestnicy gali wysłuchali słowno-muzycznego spektaklu „Karpacka mozaika” w wykonaniu Wędrownej Wytwórni Zdarzeń Parparusza, oraz zostali zachęceni do dalszej twórczości – już wkrótce ogłosimy XXI Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży – dodała na zakończenie gali dyrektor MBP w Jaśle.

Partnerem finału XX OKLTDiM był Jasielski Dom Kultury.

Lista laureatów konkursu jest dostępna na stronie internetowej biblioteki www.mbp.jaslo.pl. Na kanale MBP w Jaśle na portalu YouTube można także obejrzeć jubileuszowy film o Konkursie.

MBP w Jaśle