poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Na cygańską nutę!

0
Na cygańską nutę!
Udostępnij:

Tradycyjnie już wiosnę przywitano w Jaśle na „cygańską nutę”. Tym razem gospodarzem tej niezwykle branej i sympatycznej imprezy Zespół Szkół Nr 4 w Jaśle. Celem spotkania była wspólna zabawa i integracja oparta na kulturze romskiej.
8 kwietnia br. w Zespole Szkół Nr 4 odbyła się impreza integracyjna „Powitanie wiosny na cygańską nutę”. Organizatorem święta było Stowarzyszenie Romów w Jaśle „Bahtałe-Roma” oraz Asystent Edukacji Romskiej Agnieszka Szczerba. Jak co roku wydarzenie patronatem honorowym objął burmistrz miasta Jasła, impreza sfinansowana była z budżetu miasta.

Celem spotkania było integrowanie dzieci przedszkolnych z mniejszością narodową Romów mieszkających na terenie miasta i poszerzanie wiadomości na temat kultury romskiej.

Doszłam do wniosku, że najlepsza integracja jest od najmłodszych lat, ponieważ dziecko powie prawdę, zobaczy to naocznie. Na tegorocznej edycji występuje kapela romska, specjalnie ściągana z Tarnowa. Dlatego zachęcamy dzieci, żeby popatrzyły, żeby wspólnie się pobawiły. Chcielibyśmy, żeby dzieci polskie poznały kulturę romską, bo warto – powiedziała nam Agnieszka Szczerba.

Na uczestników zabawy czekało mnóstwo atrakcji: zabawy integracyjne, konkursy dla dzieci, występy artystyczne młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 (śpiew, taniec, granie na skrzypcach czy akordeonie), kącik malowania twarzy oraz koncert prawdziwej cygańskiej kapeli. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych o tematyce romskiej. Przedszkolacy z zainteresowaniem oglądali debiut starszych uczniów, podziwiali romskie stroje i wesoło bawiły się w rytm muzyki.

Chciałabym podziękować Urzędowi Miasta, który bardzo nas wspomaga. Myślę, że nasza współpraca będzie się układać. Z całego serca dziękuję wszystkim uczestnikom, dyrektorom przedszkoli, rodzicom dzieci, którzy przychodzą na imprezę i pozwalają się wspólnie integrować. Podziękowania wędrują również do małych dzieci, którzy biorą udział oraz do większych, które dla nich występują podkreśliła Agnieszka Szczerba.

Międzynarodowy Dzień Romów przypada na 8 kwietnia. Pomysł na zorganizowanie spotkania zrodził się podczas spotkań w Świetlicy Południowej, z której korzystają dzieci romskie.

Całe wydarzenie rozpoczęło się od świetlicy, którą prowadzimy już od 13 lat. W końcu doszliśmy do wniosku, że zrobimy imprezę, w której będziemy mogli celebrować nasze święto – dodała pani Agnieszka.

Na zakończenie spotkania zrobione zostało wspólne, pamiątkowe zdjęcie a na uczestników posypały się kolorowe confetti.

Anna Szafarz

{gallery}galerie/16_rok/na_cygańską_nutę{/gallery}