
Tradycyjnie już wiosnę przywitano w Jaśle na „cygańską nutę”. Tym razem gospodarzem tej niezwykle branej i sympatycznej imprezy Zespół Szkół Nr 4 w Jaśle. Celem spotkania była wspólna zabawa i integracja oparta na kulturze romskiej.
8 kwietnia br. w Zespole Szkół Nr 4 odbyła się impreza integracyjna „Powitanie wiosny na cygańską nutę”. Organizatorem święta było Stowarzyszenie Romów w Jaśle „Bahtałe-Roma” oraz Asystent Edukacji Romskiej Agnieszka Szczerba. Jak co roku wydarzenie patronatem honorowym objął burmistrz miasta Jasła, impreza sfinansowana była z budżetu miasta.
Celem spotkania było integrowanie dzieci przedszkolnych z mniejszością narodową Romów mieszkających na terenie miasta i poszerzanie wiadomości na temat kultury romskiej.
– Doszłam do wniosku, że najlepsza integracja jest od najmłodszych lat, ponieważ dziecko powie prawdę, zobaczy to naocznie. Na tegorocznej edycji występuje kapela romska, specjalnie ściągana z Tarnowa. Dlatego zachęcamy dzieci, żeby popatrzyły, żeby wspólnie się pobawiły. Chcielibyśmy, żeby dzieci polskie poznały kulturę romską, bo warto – powiedziała nam Agnieszka Szczerba.
Na uczestników zabawy czekało mnóstwo atrakcji: zabawy integracyjne, konkursy dla dzieci, występy artystyczne młodzieży z Zespołu Szkół nr 4 (śpiew, taniec, granie na skrzypcach czy akordeonie), kącik malowania twarzy oraz koncert prawdziwej cygańskiej kapeli. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych o tematyce romskiej. Przedszkolacy z zainteresowaniem oglądali debiut starszych uczniów, podziwiali romskie stroje i wesoło bawiły się w rytm muzyki.
– Chciałabym podziękować Urzędowi Miasta, który bardzo nas wspomaga. Myślę, że nasza współpraca będzie się układać. Z całego serca dziękuję wszystkim uczestnikom, dyrektorom przedszkoli, rodzicom dzieci, którzy przychodzą na imprezę i pozwalają się wspólnie integrować. Podziękowania wędrują również do małych dzieci, którzy biorą udział oraz do większych, które dla nich występują – podkreśliła Agnieszka Szczerba.
Międzynarodowy Dzień Romów przypada na 8 kwietnia. Pomysł na zorganizowanie spotkania zrodził się podczas spotkań w Świetlicy Południowej, z której korzystają dzieci romskie.
– Całe wydarzenie rozpoczęło się od świetlicy, którą prowadzimy już od 13 lat. W końcu doszliśmy do wniosku, że zrobimy imprezę, w której będziemy mogli celebrować nasze święto – dodała pani Agnieszka.
Na zakończenie spotkania zrobione zostało wspólne, pamiątkowe zdjęcie a na uczestników posypały się kolorowe confetti.
Anna Szafarz
{gallery}galerie/16_rok/na_cygańską_nutę{/gallery}