sobota, 22 czerwca, 2024

„Made in Toruń” w JDK

0
„Made in Toruń” w JDK
Udostępnij:

W galerii JDK na wystawie „Made in Toruń” zobaczyć można dzieła młodych artystek: Dominiki Borys oraz Anny Sobolewskiej, studentek malarstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na ekspozycję składają się krajobrazy, autoportrety, ale tematem przewodnim jest spirala.

7 kwietnia br. w galerii JDK odbyło się otwarcie nowej wystawy pt. „Made in Toruń”. Wernisaż rozpoczął się od występu muzycznego Weroniki Turek, solistki JDK, której opiekunem jest Ewa Grzebień.

 

Dominika Borys oraz Anna Sobolewska, współtwórczynie ekspozycji przedstawiły swoją twórczość malarską prezentując swoje obrazy. Każda z artystek korzysta z różnych inspiracji oraz technik malarskich.

– Inspiruje mnie głównie natura. To na niej bazuję z racji tego, że jestem również florystą. Jest mi niezmiernie miło i odczuwam radość w chwili, kiedy ktoś ogląda i fotografuje moje dzieła. Wtedy czuję, że ktoś docenia moją twórczość – mówi Dominika Borys.

Twórczość Dominiki nawiązuje do malarstwa materii, jest utrzymana w stonowanej kolorystyce. Inspiracją była dla malarki wizyta w Muzeum Podróżników imienia Tony’ego Halika w Toruniu. – Gdy byłam w Muzeum Tony’ego Halika zainspirowałam się tamtejszą biżuterią, która była tworzona na zasadzie spirali. Później odkryłam, że spirala jest właśnie taką swoistością. W zależności od tego,w jaką stronę jest skręcona, oddziałują na siebie przeciwstawnie. Mogą wyrażać jednocześnie harmonię jak i chaos.

Dominika Borys w swojej twórczości najlepiej odnajduje się w pejzażach i abstrakcjach. W jednym ze swoich większych dzieł połączyła fakturę oraz piasek w pewnej gamie monochromatycznej. Na swoim koncie ma już udział w wielu wystawach zbiorowych.

Natchnieniem dla drugiej artystki – Anny Sobolewskiej jest kontakt z otoczeniem: – Jestem grafikiem i malarzem jednocześnie. Staram się to połączyć w pewnym stopniu. Znajduje się tutaj pełno obrazów z motywem górskim, które są dla mnie inspiracją. Gdy przebywam z obrazem sam na sam, to inne osoby wokół „nie istnieją”. Kiedy widzę ludzi, którzy oglądają moje obrazy jestem lekko zszokowana i odczuwam zdziwieni,e ale w pozytywnym znaczeniu – mówi Anna Sobolewska.

Anna Sobolewska chętnie korzysta z szeroko pojętego warsztatu plastycznego. Świetnie czuje się w plenerze, dlatego tematem jej prac jest przyroda. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, ale na swoim koncie ma także wystawę indywidualną. Jej obrazy tworzą jedną całość, ale można je eksponować jako odrębne dzieła.

Ekspozycję będzie można oglądać w galerii JDK do 28 kwietnia br.

Anna Szafarz

* * *

Dominika Borys urodziła się w 1993 r. w Sokółce na Podlasiu. Obecnie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu studiuje malarstwo ścienne. Jest także absolwentką florystyki w Studium Kształcenia Kadr w Bydgoszczy oraz członkinią Koła Naukowego Malarstwa „Zamaluj” na UMK. Z kolei Anna Sobolewska, urodziła się w Wejherowie w 1986 roku i jest absolwentką Liceum Plastycznego w Gdyni, gdzie zrealizowała dyplom na dziale foto. W 2012 roku uzyskała tytuł magistra na kierunku „grafika” na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie realizuje dyplom z malarstwa – malarstwo sztalugowe oraz malarstwo ścienne również na UMK. Uczestniczyła w rocznym stypendium zagranicznym w Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) w ramach programu Erasmus. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, ale na swoim koncie ma także wystawę indywidualną.

JDK

{gallery}galerie/16_rok/wystawa_AS{/gallery}