środa, 17 kwietnia, 2024

Jedyna taka noc w roku – Majowa noc z JDK

0
Jedyna taka noc w roku – Majowa noc z JDK
Udostępnij:

„Awanturka z leśnego podwórka” dla najmłodszych, hiszpańska corrida dla nieco starszych, pokaz zespołów tanecznych JDK, monodram „Co modna pani powinna wiedzieć”, koncerty: indiańskiego Los Companieros, piosenki francuskiej i Rafał Czarnacki Quartet, to atrakcje, które miały miejsce podczas VII Majowej Nocy z JDK (19 maja br.). Tegoroczne imprezy, podobnie jak w roku ubiegłym, odbyły się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

VII Majowa Noc z JDK rozpoczęła się w parku miejskim bajką dla dzieci „Awanturka z leśnego podwórka” w wykonaniu aktorów warszawskiej Agencji Artystycznej Bajlandia. Podczas spektaklu dzieci uczyły się od zwierząt, że w życiu najważniejsze są wzajemna miłość i szacunek.

Po bajce przyszedł czas na spotkanie z hiszpańską corridą. Prelegent Łukasz Władyka – lekarz z wykształcenia, fotograf z zamiłowania, zabrał słuchaczy w podróż po Hiszpanii, której nieodłącznym elementem jest corrida – walka matadora z bykiem.

Następnie na tarasie JDK zaprezentowały się: zespół R – Revolution (prowadzony przez Katarzynę Koronę, instruktorkę tańca w JDK), grupa baletowa, (działająca pod okiem Katarzyny Boron) oraz zespół tańca współczesnego prowadzony przez Łukasza Żółtka. Obydwie grupy ćwiczyły na trwających dwa dni warsztatach tanecznych, pod bacznym okiem Sergieja Dmitrijewa, trzykrotnego mistrza Ukrainy w tańcu współczesnym. Owocem tych warsztatów był specjalny układ choreograficzny zaprezentowany podczas VII Majowej Nocy.

„Co modna pani wiedzieć powinna” to komediowy monodram Katarzyny Kołeczek w reżyserii Agaty Puszcz.  Spektakl fantastycznie zobrazował, do jakiego stopnia ogłupienia może dojść ktoś, kto da sobie wmówić, że lansowane przez media i tzw. celebrytów „wartości” naprawdę są coś warte.

Serię koncertów Majowej Nocy z JDK rozpoczął peruwiański zespół „Los Companieros”, który propaguje oryginalną kulturę i muzykę krajów latynoamerykańskich i andyjskich. Muzycy przenieśli słuchaczy w świat muzyki Ameryki Południowej. Na tarasie JDK zabrzmiały m.in. takie przeboje jak: „Guantanamera”, „La Bamba”, „Besame mucho”, „La Paloma” „El Condor Pasa”. Muzycy wciągnęli do zabawy również publiczność, ucząc ją tańca indiańskiego.

Koncert „Nad dachami Paryża” był kolejną atrakcją tegorocznej Majowej Nocy z JDK. Najpiękniejsze piosenki znad Sekwany, kojarzące się z klimatycznymi kawiarenkami Paryża, zaśpiewała Beata Marczewska, której towarzyszyli: Michał Opeldus – akordeon i Tomasz Pala – piano. Były wśród nich ponadczasowe przeboje sprzed lat, takie jak „Milord”, „Niczego nie żałuję” i „Akordeonista” Edit Piaf, czy „Piosenka starych kochanków” i „Nie opuszczaj mnie” Jacquesa Brela.

Zwieńczeniem VII Majowej Nocy z JDK był koncert jazzowej formacji RCQuartet. Muzycy przez ponad półtorej godziny w kameralnym klimacie sali offowej sączyli jazzowe pejzaże. Zespół przedstawił zarówno kompozycje autorskie lidera formacji, jak i znane standardy jazzowe.

Majowej Nocy towarzyszyła także wystawa prac malarskich Marii Majki Zuzańskiej, a na specjalnym stoisku można było oglądać prezentacje projektów zrealizowanych przy wsparciu finansowym UE.

JDK

{gallery}galerie/17_rok/jdk_noc{/gallery}