poniedziałek, 6 lutego, 2023

Karpacki Grajek 2013 wręczony!

0
Karpacki Grajek 2013 wręczony!
Udostępnij:

Zwycięzcą X Festiwalu Folkloru Karpat została „Jan Malisz i dzieci” z Męciny Małej. Ta niezwykła impreza odbyła się w niedzielę, 14 lipca. Mimo zmiennej aury na stadion przy Zespole Szkół w Trzcinicy przyszły tłumy widzów.

To już historia gminy i powiatu jasielskiego – podkreśla z dumą Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło. – Chcemy pokazać, że w tej kulturze i tradycji byliśmy wychowani, chcemy to przekazać kolejnym pokoleniom. Widzimy tu również młodzież, która występuje i to cieszy, bo dzięki temu nasze piękne tradycje nie zaginą. Festiwal bez wątpienia jest ogromnym sukcesem, to marka naszej gminy – mówi wójt.

Rangę festiwalu podnosi fakt, że jest to forma konkursu, ocenia profesjonalne jury, przedstawiciele etnografii z Krakowa, Rzeszowa, muzykolodzy, folkloryści. Organizatorzy podczas corocznej imprezy pokazują także dorobek twórców ludowych, artystów, rzeźbiarzy. Dbają także o to, by prowadzący znali się ma folklorze i potrafili zbudować odpowiednią atmosferę imprezy.

Dzisiejszy festiwal ma przede wszystkim ogromne znaczenie, nie tylko bezpośrednie, czyli takie, że uczestniczymy we wspaniałym wydarzeniu artystycznym. Myślę że to przed wszystkim hołd dla całych pokoleń ludzi, którzy kiedyś ośmielili się pójść pod prąd – mówi Antoni Wydro, podkarpacki wicekurator oświaty. – Bardzo często mówiło się, że sztuka ludowa, że wiedza na temat różnych zwyczajów ludowych, jest czym wstecznym, że nie warto się tym zajmować. Na szczęście okazało się, że znalazła się całkiem duża grupa ludzi z różnych grup folklorystycznych, z kół gospodyń wiejskich, czy po prostu rodziców i dziadków, którzy zainteresowali się tą sztuką i przekazywali podstawowe informacje młodym pokoleniom. Myślę, że dzisiaj nadszedł czas, aby tym ludziom podziękować za to, co zrobili.

Komisja w składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog, Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta, Jerzy Dynia – muzyk, folklorysta,Tadeusz Łopatkiewicz – etnograf, wysłuchała 12 kapel z Polski, Słowacji i Czech oceniając repertuar, wykonawstwo zgodne z tradycją swoich regionów oraz strój ludowy i ogólny wyraz artystyczny postanowiła przyznać nagrodę główną – statuetkę Karpackiego Grajka i 1000 zł kapeli „Jan Malisz i dzieci” z Męciny Małej. Dwie równorzędne nagrody drugie: w wysokości 700 zł – otrzymały kapela „Bukóń” z Jablunkova w Czechach i kapela „Kamfinioki” z Jedlicza. Dwie równorzędne nagrody trzecie trafiły do: Kapeli „Gurolsko Muzyka Zbuje” ze Spisza na Słowacji oraz kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem. Ponadto komisja przyznaje siedem równorzędnych czwartych nagród finansowych (300 zł) kapelom: „Młoda Harta” z Harty, „Warzanie” z Wary, „Gorce” z Kamienicy, „Raslavice” ze Raslavic na Słowacji, „Bukowianie” z Bukowska, „Gwoździec” z Zakliczyna i „Spod Kicek” z Mordarki. Trzy nagrody sponsorskie (500 zł) otrzymały także kapele zagraniczne: „Gurolsko Muzyka Zbuje” ze Spisza na Słowacji, „Raslavice” ze Słowacji „Bukóń” z Jablunkova w Czechach.

Komisja artystyczna podkreśliła zróżnicowany poziom konkursu. „Repertuar i wykonanie muzyki zasługuje na podkreślenie, sugerujemy jednak zwrócenie uwagi na skład kapel oraz dobór poszczególnych instrumentów, aby był zgodny z tradycją regionalną i regulaminem Festiwalu” – czytamy w pokonkursowym protokole.

Festiwalową atrakcją, już poza konkursem były występy znanej i bardzo lubiane kapeli „Trzcinicoki” z Trzcinicy oraz zespół taneczny „Jaślanie”, działającego przy GOK w Jaśle.

Ewa Wawro

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z imprezy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj