W niedzielę, 9 lipca, w Trzcinicy odbył się XIV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat. Osiem kapel z Polski, Ukrainy, Rumunii i Słowacji stanęło do konkursu o statuetkę Karpackiego Grajka.
Partnerem wydarzenia był LOTOS Asfalt Sp. z o.o.
Komisja artystyczna w składzie: mgr Aleksandra Szurmiak – Bogucka (etnomuzykolog), mgr Jolanta Danak – Gajda (etnomuzykolog), mgr Jadwiga Adamczyk (muzyk, folklorysta), mgr Jerzy Dynia (muzyk, folklorysta) oceniła repertuar. Wzięto pod uwagę wykonawstwo zgodne z tradycją regionów własnych, strój ludowy i ogólny wyraz artystyczny.
Nagrodę główną – statuetkę Karpackiego Grajka ufundowaną przez Wójta Gminy Jasło – otrzymała Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Dolina Dunajca z Nowego Sącza.
Jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody drugie:
• nagrodę ufundowaną przez Tadeusza Gorgosza – Wicestarostę Jasielskiego otrzymała Kapela Gajdosze od Jabłonkowa z Czech,
• nagrodę ufundowaną przez Prezesa Stanisława Wójcika – Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw VORTUMNUS – otrzymała Kapela Mazul’ka z Oravskiej Polhory ze Słowacji.
Przyznano także dwie równorzędne nagrody trzecie:
• nagrodę ufundowaną przez Prezesa Zarządu Dyrektora Naczelnego Zbigniewa Myśliwca – firma TRANSWIERT z Jasła – otrzymała Ansambul Folcloric Cetatea Codrului z Ardud w Rumunii,
• nagrodę ufundowaną przez Marka Jastrzębskiego Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie otrzymała Kapela Na drabyni z Ukrainy.
Nagrodę czwartą – rzeczową – ufundowaną przez Firmę Majewski otrzymała Kapela Jurkowianie z Jurkowa.
Ponadto komisja przyznała trzy wyróżnienia finansowe, ufundowanych przez Partnera wydarzenia Lotos Asfalt Sp. z o.o., Alicję i Zdzisława Maciochów, właścicieli Zakładu Produkcyjno – Usługowego ALIMA w Jaśle oraz Tadeusza Piluta i Andrzeja Witosa właścicieli ZPHU TECH-TERM s.c. w Kunowej, które otrzymały:
1. Kapela Ludowa Gorcanie z Niedźwiedzia
2. Muzyka Błankowiany z Piwnicznej
3. Kristina Kapicakova – śpiewaczka z Kapeli Mazul’ka z Oravskiej Polhory na Słowacji
Cztery nagrody sponsorskie otrzymały kapele zagraniczne:
1. nagrodę ufundowaną przez Marka Jastrzębskiego Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie otrzymała Ansambul Folcloric Cetatea Codrului z Ardud w Rumunii,
2. nagrodę ufundowaną przez Małgorzatę Urbanik, właścicielkę Firmy Handlowo – Usługowej Żwirek z Trzcinicy, otrzymała Kapela Gajdosze od Jabłonkowa w Czechach,
3. nagrodę ufundowaną przez Edwarda Gieruta, Dyrektora Generalnego Fabryki Armatur JAFAR S.A. w Jaśle, otrzymała Kapela Na drabyni z Ukrainy,
4. nagrodę ufundowaną przez Edwarda Gieruta, Dyrektora Generalnego Fabryki Armatur JAFAR S.A. w Jaśle, otrzymała Kapela Mazul’ka z Oravskiej Polhory ze Słowacji.
Nagrodę Publiczności ufundowaną przez Ochotniczą Straż Pożarną w Trzcinicy otrzymał Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie.
Poza konkursem na festiwalowej scenie zaprezentowały się: Kapela Ludowa Trzcinicoki, Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie, Kapela ZPiT Jaślanie oraz Zespół Pieśni i Tańca Dolina Dunajca z Nowego Sącza.
Podczas imprezy można było usłyszeć wspaniałą muzykę ludową regionu Karpat, zobaczyć piękne i barwne ludowe stroje, a także spróbować swojskiego jadła.
Festiwal tradycyjnie już poprowadził Stanisław Łukaszczyk a imprezie muzycznej towarzyszyła wystawa i targi sztuki ludowej.
UG Jasło
{gallery}galerie/17_rok/festiwal_trzcinica{/gallery}