sobota, 13 sierpnia, 2022

Sztuka bywa kobietą – spotkanie Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD

0
Sztuka bywa kobietą – spotkanie Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD
Udostępnij:

Jaki wymiar ma współczesna sztuka? Gdzie w jej przestrzeni sytuuje się twórczość kobiet i na czym polega jej specyfika? Na te pytania starano się odpowiedzieć podczas kolejnego spotkania Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD, które odbyło się 29 maja 2013r. w czytelni MBP w Jaśle.
Monika Brągiel, poetka, studentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim przybliżyła uczestnikom spotkania swój debiutancki tomik „Kim się nie jest”. Opowiedziała o początkach swojej przygody z poezją, cenionych autorach, ważnych sukcesach poetyckich i o tym, jak postrzega sam proces powstawania wiersza i jego funkcje. Artystka w swoim tomiku, w odważny a zarazem delikatny, kobiecy sposób, zwraca uwagę na istotne szczegóły życia każdego człowieka, porusza kwestię mechanizmów kultury masowej, starając się nakłonić czytelnika do wnikliwego poszukiwania siebie. Sam tytuł tomu sugeruje swoistą dedukcję zachowań, form, postaw, która w pewien sposób pozwala odnaleźć siebie w świecie i świat w sobie.

Agata Jabłońska, poetka i historyk sztuki zaprezentowała swój intermedialny projekt fotograficzno-poetycki „Przewodnik bez licencji”, który przedstawia w artystycznym ujęciu topografię Krakowa. Podczas spotkania, starając się zaangażować uczestników i wpłynąć na ich wyobraźnię, stworzyła imitację mapy Krakowa z pojedynczych kartek, kolejno prezentując wiersze kojarzące się z daną dzielnicą tego miasta. Artystka również opowiedziała o swojej przygodzie z poezją i o tym, jak ważna rolę w jej życiu odgrywa sztuka.

Spotkanie zakończyło wystąpienie Kamili Czosnyk, artystki, absolwentki Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu, obecnie studentki malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Dokonała ona interpretacji wierszy zebranych w tomiku „Kim się nie jest” oraz „Przewodnik bez licencji”, wykazując się przy tym niemałymi zdolnościami aktorskimi

Zaproszone artystki, prezentując swoje dokonania przedstawiły różne wymiary sztuki współczesnej – intermedialne przestrzenie w których słowo łączy się z obrazem, dźwiękiem czy gestem. Jednocześnie, dyskutując o szeroko pojętej kobiecej działalności twórczej, sprowokowały do zastanowienia się nad pytaniem: czy sztuka jest kobietą?

MBP Jasło

{gallery}galerie/sztuka_kobieta{/gallery}

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj