wtorek, 21 stycznia, 2025

Jasielskie „skałki” nie do poznania!

0
Jasielskie „skałki” nie do poznania!
Udostępnij:

Za unijne pieniądze zrekultywowano nieczynne, pięciohektarowe cegielnianego wyrobisko w Sobniowie. Popularne w Jaśle „skałki” przekształcono w tereny rekreacyjno-wypoczynkowe z prawdziwego zdarzenia. Wczoraj obiekt oficjalnie oddano do użytku.

Inwestycja zrealizowana przy ulicy Kwiatowej w Jaśle, za blisko 5 mln zł, zakończona została jeszcze pod koniec ub. roku, ale oficjalne otwarcie odbyło się dopiero wczoraj. Obiekt został poświęcony, symboliczna wstęga przecięta, organizatorzy dobrze się spisali, pogoda dopisała – jednym słowem pierwsza zorganizowana tam impreza była bardzo udana.

Obowiązkowa rekultywacja

Dawna cegielnia w Sobniowie, która prężnie funkcjonowała jeszcze przed II wojną światową, zakończyła swoją działalność pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia. Od tamtej pory tereny dawnego wyrobiska cegielnianego, położone między dwoma osiedlami, Górką Klasztorną a Sobniowem, stały odłogiem i straszyły – dosłownie i w przenośni. Było to jedno z ulubionych „ustronnych” miejsc spotkań i spacerów, głównie młodzieży. Niezabezpieczony zbiornik wodny, groził jednak tragedią, na nic były tabliczki zakazujące wstępu i kąpieli. Na zalegających na dnie jeziorka kamieniach i stertach rozbitego szkła łatwo było o zranienie. Utonięć też było kilka.

Zgodnie z przepisami i unijnymi wytycznymi nieczynny już obiekt przemysłowy musiał być zrekultywowany, ale prywatnego właściciela terenu nie było na to stać. Pomysł by przekształcić teren po danym cegielnianym wyrobisku, w teren rekreacyjny pojawił się w 2006 r. Rok później miasto wykupiło teren, zlecono wykonanie koncepcji, potem projektu architektoniczno-budowlanego. W 2011 roku ruszyły prace budowlane, które zakończono pod koniec ubiegłego roku.

Teraz „skałki” są nie do poznania. Przystań z pływającymi pomostami, wiata na rekreacyjny sprzęt pływający, bar grillowy z tarasem, ścieżki spacerowe, place zabaw ze sztuczną nawierzchnią, boisko wielofunkcyjne, plenerowa siłownia oraz urządzenia zabawowe. Cały kompleks jest ogrodzony i oświetlony. Wszystkie atrakcje, za wyjątkiem wiaty grillowej i wypożyczalni sprzętu wodnego, udostępniane będą mieszańcom bezpłatnie przez najbliższe pięć lat.

Prowadzenie usług grillowych i wypożyczalni sprzętu powierzono wyłonionej w drodze przetargu firmie Trafunek.

Rodzinna przystań

– Myślę, że te 4,8 miliona złotych nie poszło na marne i jest wydane z pożytkiem dla mieszkańców – podkreśla Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Zdaniem burmistrza inwestycja z jednej strony wpłynie na poprawę wizerunku miasta, z drugiej będzie dobrą ofertą do rodzinnego spędzania wolnego czasu.

– Jasło jest miastem położonym nad trzema rzekami, a nie ma praktycznie miejsca, gdzie można uprawiać sporty wodne. Jak widać wykorzystanie istniejącego tu jeziorka, to był dobry pomysł – mówi Czernecki. – Będzie można odpoczywać nad wodą patrząc jednoczenie, jak dzieci bawią się bezpiecznie na atrakcyjnych placach zabaw. Liczymy na to, że to będzie miejsce licznie odwiedzanym przez mieszkańców, szczególnie ulubione przez tych najmłodszych.

Na oficjalnym otwarciu zjawiły się tłumy mieszkańców z całego powiatu jasielskiego. Atrakcji czekających na gości nie brakowało. Był mecz piłki siatkowej, rodzinne konkursy i zabawy, m.in rzut podkową, skoki w workach, konkurs na najlepszy stek z grilla oraz przeciąganie liny. Głównym organizatorem imprezy był Urząd Miasta w Jaśle, ale dodatkowo zarządy osiedli Górka Klasztorna i Soboniów z okazji Dnia Dziecka przygotowały swój program.

Podczas niedzielnej imprezy można też było posłuchać muzyki country, w wykonaniu m.in. zespołów „Coach” i The Trace. Koncert poprowadził Korneliusz Pacuda.

Na koniec był niezwykły pokaz sztucznych ogni, „na niebie” i „na wodzie”.

Obiekt powstał w ramach projektu pod nazwą „Rekultywacja terenów zdegradowanych przy ulicy Kwiatowej w Jaśle”, którego realizacja kosztowała 4 813 855,42 złotych, przy czym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 wyniosło 3 882 216,91 zł. Pozostałą kwotę pokryto z budżetu miasta.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii z imprezy : Przystanek Kwiatowa – wielkie otwarcie!

Ewa Wawro