wtorek, 25 czerwca, 2024

Każdy system potrzebuje ludzi uczciwych

0
Każdy system potrzebuje ludzi uczciwych
Udostępnij:

14 listopada br. w DKK Liberatorium Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o książce Joanny Siedleckiej „Biografie odtajnione: z archiwów literackich bezpieki”.

Czytanie tej książki przypomina grzebanie w koszu na śmieci. Nieprzyjemne i raczej mało pożyteczne bo wiadomo, że brylantów tam się nie znajdzie, a raczej obrzydliwe rzeczy, które tam słusznie wrzucono do zutylizowania – powiedziała Stanisława Czernik.

Po lekturze należy postawić pytanie – do czego zdolny jest człowiek wobec sytuacji nacisku? Autorytety moralne zostają w książce Siedleckiej całkowicie odarte z politury. W godnej współczucia sytuacji postawiony został Władysław Broniewski, którego żona Janina, nota bene poczytna pisarka dla dzieci była jedną z przyczyn śmierci ich córki Anki. Nie można nie wspomnieć postaci Jerzego Zawieyskiego, którego występki i cynizm przechodziły wszelką miarę. Zawieyski nie ma moralnego prawa do żadnych odznaczeń – uważa Teresa Furmanek-Wnęk.

– Książka Siedleckiej może być przestrogą dla tych, którzy wierzą, że można ocalić swoją i ludzką godność w systemach, które ideologię wprzęgają w struktury i funkcje państwa – dodaje S. Czernik. Jednak niech myślą przewodnią spotkania zostanie twierdzenie, że każdy system potrzebuje ludzi uczciwych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

MBP w Jaśle