środa, 17 kwietnia, 2024

Koncert noworoczny w JDK: Dla seniorów

0
Koncert noworoczny w JDK: Dla seniorów
Udostępnij:

Miejsko-Kolejowa orkiestra Dęta oraz Chór Laurenti, wystąpili w „Koncercie noworocznym”, zorganizowanym w czwartkowe, późne popołudnie (16 bm.) w Jasielskim Domu Kultury, pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła. Wypełniająca salę widowiskową JDK publiczność przyjęła prezentacje burzą niemilknących oklasków, co pozwoliło przedłużyć radość słuchania muzyki o bisy.

Koncert odbył się z inicjatywy Rady Seniorów i Uniwersytetu Trzeciego Wieku – jak zaznaczyła na wstępie prezes Zarządu Jasielskiego Stowarzyszenia UTW dr Waleria Ćwik – a został zorganizowany przez Miasto Jasło dla jasielskich emerytów, dla seniorów. – Nowy rok jest zawsze nadzieją. Nadzieją dla wszystkich, a muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów. Niech zatem połączeniem dobrej nadziei i chęci szlachetnych czynów będzie koncert. Nazwaliśmy go noworocznym – mówiła m.in. Waleria Ćwik.

Przewodniczący Rady Seniorów Miasta Jasła dr Adam Owiński wyjaśnił, że takie koncerty będą odbywać się co roku. – Ten koncert został pomyślany jako koncert cykliczny i będzie organizowany corocznie w pierwszych dniach Nowego Roku – powiedział.

Głos zabrał również burmistrz Jasła Ryszard Pabian, który zapowiedział, że koncert nie pozostanie jedynym przedsięwzięciem realizowanym przez Miasto Jasło i podległe mu jednostki dla starszych mieszkańców, z uwzględnieniem ich opinii. Korzystając natomiast z okazji, że koncert, choć został zorganizowany w połowie lutego, nazwano noworocznym, złożył wszystkim obecnym, a na ich ręce również ich rodzinom noworoczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w 2017 roku.

W pierwszej części koncertu wystąpił Chór Laurenti (w dosłownym tłumaczeniu: Chór Wawrzyńca), założony na początku 2015 roku przy parafii pw. św. Wawrzyńca w Warzycach, przez Mateusza Gałuszkę, który jest jego dyrygentem. Chórzyści zaśpiewali polskie piosenki ludowe oraz kilka utworów zagranicznych i patriotyczno-religijnych. Występująca po nich orkiestra (istniejąca od 90 lat) pod dyrekcją Ireneusza Fatygi, rozpoczęła od American patrol z repertuaru Glenna Millera, po czym zaprezentowała melodie w stylu big-bandowym i suitę „Marsz od Tatr do Bałtyku”, na którą złożyły się fragmenty znanych, regionalnych utworów ludowych. Nastrój karnawałowy wprowadziły wiedeńskie rytmy Johanna Starussa ze słynnym Marszem Radetzkiego na zakończenie. Utwór ten orkiestra zagrała również na bis, a że brawa wciąż nie milkły, dołożyła jeszcze wiązankę przebojów w klimacie jive’a. Jako solistka, w kilku utworach wystąpiła grająca w orkiestrze Aleksandra Czarny.

Koncert prowadził Piotr Chojecki, który na zakończenie zaprosił wszystkich na podobne spotkanie za rok oraz na inne imprezy organizowane przez Jasielski Dom Kultury, który – jak podkreślił – „organizuje je z myślą o Państwu i dla Państwa”.

st – JDK

{gallery}galerie/17_rok/koncert_UTW_1{/gallery}