sobota, 10 grudnia, 2022

Kreowanie dobra bez granic – projekt Generacje-Kreacje w Jaśle

0
Kreowanie dobra bez granic – projekt Generacje-Kreacje w Jaśle
Udostępnij:

Budowanie więzi i przekazywanie dobrych tradycji – twórcze działanie połączyło uczestników jasielskiej edycji ogólnopolskiego projektu „Generacje-Kreacje. Współpraca międzypokoleniowa.”, w który włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. Seniorzy z jasielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz wychowankowie Domu Dziecka w Wolicy spotkali się podczas warsztatów kulinarnych.
Zanim jednak gotowanie – najpierw pora na wzajemne poznanie się. Dzięki grze integracyjnej Imię z obrazkiem wszyscy uczestnicy mieli szanse poznać swoje imiona, ulubione miejsca czy sposób na spędzenia wolnego czasu. Okazało się, że mimo różnic wiekowych, więcej nas łączy niż dzieli – pani Irena z Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest wielką miłośniczką historii podobnie jak gimnazjalista Bodzio, a Kacper i Greta pochodzą z tej samej miejscowości co pani Waleria. To nie przypadek, że jestem dziś tutaj. Mam od dziś nowych, świetnych wnuków – powiedziała pani Waleria.

Po integracyjnym wstępie czas na – nie mniej budujące więzi – wspólne gotowanie. W trzech kulinarnych grupach uczestnicy pracowali wytrwale nad przyrządzeniem słodkich naleśników, kolorowej sałatki i kanapek ozdobionych „wesołymi buźkami”. Nie brakowało śmiesznych kulinarnych wpadek, dzielenia się sprawdzonymi przepisami, co najważniejsze uczenia się od siebie nawzajem w atmosferze radości, zaufania i aktywnego działania. Nasza grupa kończy już swoją pracę, pani Zosia miała super pomysł na położenie na kanapkach uśmiechów z szczypiorku i rzodkiewki – zdawał relację ze wspólnego gotowania Kacper.

Kiedy już wszystkie grupy skończyły kulinarne zmagania – przyszła pora na uroczystą kolację, wspólne śpiewanie i opowieści, które jak się okazało są wciąż aktualne dla młodzieży. Jak historia pani Marii o powrotach ze szkoły polną ścieżką – którą do dziś wracają bliźniaczki Joasia i Paulina.

Jak się tworzy dobro – to nie ma granic, generacje-kreacje i stół, który prawdziwie łączy – zakończyła ciepłymi słowami piątkowe spotkanie pani Waleria Ćwik, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaśle.

Projekt „Generacje-Kreacje. Współpraca międzypokoleniowa”, realizowany jest przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”,przywsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Celem projektu jest integracja oraz aktywizacja społeczna i kulturalna dzieci z Domów Dziecka i seniorów z Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Projekt jest realizowany w 6 miastach: Toruniu, Jaśle, Łodzi, Przemyślu, Zamościu i Poznaniu.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/generacje_kreacje2013{/gallery}

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj