sobota, 22 czerwca, 2024

Malarski świat Piotra Betleja

0
Malarski świat Piotra Betleja
Udostępnij:

29 lipca br. w „MalGalerii” została otwarta wystawa malarstwa Piotra Betleja. Na wernisaż przybyło wielu przyjaciół, znajomych i miłośników dobrego malarstwa i oczywiście autor obrazów razem z małżonką i synem.

Piotr Betlej jest z pochodzenia jaślaninem, ale od ponad 15 lat mieszka razem z rodziną w Paryżu. Ukończył Liceum Plastyczne w Jarosławiu, a następnie Uniwersytet Ludowy we Wzdowie. Już od młodości wykazywał uzdolnienia plastyczne i oprócz nauki udzielał się artystycznie w Jaśle i nie tylko. Dostał między innymi nagrodę za działalność artystyczną burmistrza miasta Jasła.

Postanowił jednak spróbować pokazać swoje zdolności poza Jasłem a nawet Polską i wylądował w stolicy europejskiego artystycznego świata, w Paryżu. Dzięki temu może poznawać najnowsze trendy sztuki, osobiście poznawać artystów światowej klasy i czerpać inspiracje do swojej twórczości. Co prawda w obecnych czasach Internetu, wymiany informacji, telewizji, nie ma problemu z poznaniem tego co się dzieje w świecie. Ale co innego wiedza a co innego, szczególnie dla artysty obcowanie ze sztuką poprzez osobisty udział.

Mimo młodego wieku ma bardzo duży dorobek artystyczny, od wielu lat bierze udział w życiu artystycznym Paryża i Francji – z sukcesami (nagrody na salonach artystycznych). Nie zapomina też o Polsce i oczywiście o naszym mieście Jaśle. Pokazuje i sprzedaje swoje prace z sukcesem również poza granicami Europy, między innymi w Stanach Zjednoczonych – w drugiej stolicy światowej kultury Nowym Jorku.

Należy do kilku grup artystycznych: „EMOCJONALIŚCI” – grupa Amerykańska, „BUISSONANCES” – grupa Paryska i jest od początku członkiem nieformalnej grupy artystów plastyków „PLAJA”.

Jak każdy bardzo dobry artysta nie idzie jedną drogą, ciągle poszukuje, maluje cyklami tematycznymi i technicznymi. Jest to wspaniały sposób na rozwijanie się artystyczne Piotra. Nie zamyka się w jednej szufladzie i nie powiela jednych i tych samych schematów.

Na wystawie można zobaczyć kilka cykli prac Piotra Betleja :   „Jesienne drzewa”,   „Pociągi – zapach dzieciństwa”,    „Cykl grafik – poszukiwanie charakteru człowieka”,   „Dom przejściowy”.

Pragniemy zwrócić uwagę że oprócz bardzo ciekawego wyrazu artystycznego, prace malarskie, graficzne Piotra – próbują poprzez różne nietypowe podejście do sposobu ich wykonania – mocna faktura obrazów – wychodząca poza ramy obrazu – do widza. Świat do którego zaprasza nas Artysta jest bardzo melancholijny, nierealistyczny (chociaż posługuje się jak najbardziej realizmem) jest surrealistyczny – mówią Małgorzata i Bogdan Samborscy.

 Zapraszamy serdecznie do oglądania prac Piotra Betleja. Większość prac można zakupić. Wystawa jest czynna do 25.08.2016.

MalGaleria