poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Wystawa numizmatyczna w muzeum

0
Wystawa numizmatyczna w muzeum
Udostępnij:

W piątek 6 lipca br. Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Jaśle im. dr Stanisława Kadyiego w Muzeum Regionalnym w Jaśle zorganizowali wystawę, którą można będzie oglądać do 31 sierpnia br. Wystawa pod hasłem „45 lecie Jasielskich Numizmatyków w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości”.

Wystawę otworzył dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle Mariusz Świątek, następnie prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego im. dr Stanisława Kadyiego w Jaśle Zbigniew Pięta przedstawił informacje na temat wystawy.

Jubileuszowa ekspozycja przygotowana przez jasielskich numizmatyków jest niezwykle różnorodna i przedstawia nie tylko pasję kolekcjonerską, ale też działalność i historię jasielskiego Oddziału. Najliczniej reprezentowane są różnego rodzaju pamiątki i wydawnictwa okolicznościowe. Wśród nich znajdują się listy gratulacyjne, dyplomy i nagrody oraz opracowane przez numizmatyków pamiątkowe kubki, pocztówki, kalendarzyki z grosikiem, nadruki na banknotach wycofanych z obiegu, katalogi, suplementy kroniki i inne wydawnictwa oraz żetony i medale.

Wyjątkową perełką jest medal jubileuszowy. Na jego awersie umieszczono napis (u góry): 45 lat jasielskich numizmatyków 1973-2018, (u dołu): święty Antoni Padewski patron miasta Jasła. Po lewej stronie widnieje półpostać świętego Antoniego Padewskiego, a pod nim herb miasta Jasła, zaś po prawej zarys kościoła farnego, najstarszego zachowanego zabytku w mieście, a pod nim znak Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Rewers zawiera w swojej centralnej części postać Marszałka Józefa Piłsudskiego na koniu a w tle ułani gotowi do bitwy. U góry znajduje się napis setna rocznica odzyskania niepodległości i data 1918-2018, a u dołu napis PTN Oddział w Jaśle im. dr Stanisława Kadyiego.

W gablotach są wystawione monety i numizmaty wyemitowane prze różne mennice są to serie o tematyce religijnej ,papieskiej , historycznej i sportowej.

Oczywiście nie zabrakło szerokiej reprezentacji najpiękniejszych numizmatów. Zobaczyć można reprinty banknotów, okolicznościowe, pamiątkowe medale i przyciągające szczególnie wzrok monety różnych kształtów i kolorów. Zostały one poukładane w serie tematyczne z bardzo różnych dziedzin: monety dedykowane ważnym wydarzeniom sportowym, poświęcone Janowi Pawłowi II, z reprodukcjami rzeźb Michała Anioła i obrazów Jana Matejki, Rembrandta i innych znanych malarzy, z portretami żołnierzy niezłomnych, prezentujące poczet królów i książąt polskich i wspaniała kolekcja stylizowana na jajka Faberge. Ekspozycja uzupełniona została fotografiami dokumentującymi różnorodne wydarzenia i uroczystości jasielskich numizmatyków

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Warszawie przyznał trzem kolegom Złote Odznaki Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego dla: Bogusława Czeluśniaka, Bogusława Pięty, Michała Lubasia.

Dekoracji dokonali Janusz Burbelka prezes Honorowy i Zbigniew PiętapPrezes Oddziału PTN w Jaśle.

Dzięki swej różnorodności, wystawa jest atrakcyjna.

Jasielscy Numizmatycy i MR w Jaśle

{gallery}galerie/18_rok/wystawa_numiz{/gallery}