środa, 19 czerwca, 2024

Park kalisteniczny

0
Park kalisteniczny
Udostępnij:

Obok siłowni plenerowej w Ogródku Jordanowskim w Jaśle powstał park kalisteniczny. Z inicjatywą jego budowy wystąpiła grupa młodych ludzi, potrzebująca kolejnych urządzeń, na których mogłaby trenować coraz większa liczba osób uprawiających street workout*. Do pomysłu przychyliło się Miasto Jasło.

Każda inicjatywa młodych ludzi, którzy chcą robić coś nie tylko dla siebie, ale również dla innych jest dla mnie bardzo cenna. Dlatego kiedy pod koniec ubiegłego roku spotkałem się z panem Mirosławem Zającem, liderem grupy Skazani na Street Workout Jasło, który przedstawił mi pomysł powiększenia terenu siłowni plenerowej o park kalisteniczny, powiedziałem, że miasto postara się go zrealizować – tłumaczy Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. – Zeszło nam parę miesięcy na niezbędne przygotowania oraz wykonanie, ale w tej chwili mamy nowy, dobrze wyposażony park kalisteniczny, który umożliwia nową formę sportu i rekreacji. Zainteresowanych jest wielu, a myślę, że będzie ich przybywać.

Projekt, którego koszt wyniósł 26,5 tys. zł, obejmował wykonanie placu kalistenicznego wraz z wyposażeniem dostosowanym dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zamontowany zestaw sprawnościowy typu street workout składa się z drążków pojedynczych i podwójnych oraz drabinek panelowych poziomych. Wykonała go firma Ringpol z Zagórza. Projekty urządzeń były uzgadniane z jasielską grupą Skazani na Street Workout, która starała się o utworzenie parku kalistenicznego w Ogródku Jordanowskim. – Nasza misja, to pomagać innym stawać się lepszą wersją samego siebie. Przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, bo street warkout, jedna z najbardziej i najszybciej rozwijających się dyscyplin sportu na świecie, buduje nie tylko siłę fizyczną, ale również charakter – mówił w sobotę, 7 lipca br. podczas oficjalnego otwarcia parku kalistenicznego Mirosław Zając.

Otwarcie jasielskiego parku ćwiczeń, będące doskonałą okazją do promocji kalisteniki, skupiło liczną grupę miłośników tego sportu, zarówno ćwiczących, jak i obserwatorów. Gościem specjalnym wydarzenia był Maksym Riznyk, mistrz Polski street workout 2016 kategorii siłowo-wytrzymałościowej, założyciel pierwszej w kraju grupy Street Workout Poland, obecnie zrzeszającej ponad 16 tysięcy osób. Opowiedział on o sobie, omówił podstawowe ćwiczenia kalisteniczne, sędziował otwarte zawody streen workout w podciąganiu na drążku, pompkach klasycznych i zwisaniu na drążku na czas, a na zakończenie poprowadził mini warsztaty kalisteniczne dla wszystkich zainteresowanych. Maksym Riznyk, Kamila Bachnicka (brązowa medalistka mistrzostw Polski street workout) oraz przedstawiciele ekip z Rzeszowa, Stalowej Woli i Jasła dali też pokaz swoich umiejętności.

Współorganizatorami uroczystego otwarcia parku kalistenicznego byli: Miasto Jasło, Skazani na Street Workout Jasło oraz Biznesowy Klub Zdrowia.

Kalistenika – sport dla każdego

Kalistenika to słowo wywodzące się z języka greckiego jest połączeniem dwóch wyrazów: kalos (piękno) i sthenos (siła). Słowo to określa trening siłowy, wykonywany z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Amatorzy tego rodzaju sportu ćwiczą na drążkach, poręczach i drabinkach. Kalistenika jest sportem dla każdego gdyż oparta jest na klasycznych ruchach, angażujących liczne grupy mięśniowe. Do takich ćwiczeń należą między innymi pompki, brzuszki, mostki, podciąganie i przysiady.

Skazani na Street Workout Jasło

Grupa Skazani na Street Workout Jasło powstała w listopadzie 2016 r. Obecnie liczy około 60 osób, w większości mężczyzn, w wieku od 15 do 45 lat, regularnie uczestniczących w treningach. Kolejnych 20 osób identyfikuje się z grupą, ale rzadko może z nią ćwiczyć, głównie ze względu na wyjazd – naukę lub pracę. Skazani na Street Workout Jasło spotykają się na treningach w poniedziałki, środy i piątki o godz. 18. w Ogródku Jordanowskim. Jak zapewnia ich lider Mirosław Zając, są otwarci na nowe znajomości i chętnie przyjmą nowe osoby do grona fanów kalisteniki.

Bieżące informacje o Skazanych na Street Workout Jasło można znaleźć w internecie, gdzie mają swój kanał youtube, facebook i instagram.

st

* Street workout (pol. uliczny trening) – ćwiczenia fizyczne, do których prowadzenia wykorzystywane są elementy zabudowy miejskiej lub specjalne urządzenia treningowe, w specjalnie w tym celu tworzonych tzw. parkach kalistenicznych. Określenie street workout używane jest od około 2009 r.

{gallery}galerie/18_rok/park_kali{/gallery}