poniedziałek, 17 czerwca, 2024

XV Miedzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat Trzcinica 2018

0
XV Miedzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat Trzcinica 2018
Udostępnij:

XV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat Trzcinica 2018. Niedziela 8 lipca.,stadion przy starym kościele w Trzcinicy.

Ideą festiwalu jest ocalenie i podtrzymywanie zanikających tradycji ludowych takich jak: rzemiosło, sztuka ludowa, kuchnia regionalna, stroje i muzyka karpacka. Kultywowanie i upowszechnianie bogactwa folkloru karpackiego odbywać się będzie poprzez udział i prezentację twórczości zespołów ludowych polskich i zagranicznych. Popisy oceniają profesjonaliści – uznani etnomuzykolodzy. Na festiwalowej scenie występowały już, oprócz kapel polskich, ludowe zespoły z Węgier, Rumunii, Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Albanii.

W niedzielę 8 lipca od godz. 14:00 będą prezentowały swoje programy kapele polskie i zagraniczne. Wystąpią między innymi kapele:

Kapela Ludowa Małolipnicanie z Lipnicy Małej, Kapela Ludowa Karczmarze z Błażowej, Kapela Zespołu Dolina Mszanki z Mszanki Górnej, Kapela Ludowa Holegoni z Ratułowa, Kapela Ludowa Rymanowianie z Rymanowa, Kapela Ludowa Tarnowcoki z Tarnowca, Kapela Ludowa Jurka Wrony z Kolbuszowej, Kapela Ludowa Jaska Kubika z Krościenka n/Dunajcem, Kapela Ludowa Beskyd z Oravskiej Polhory na Słowacji, Kapela Ludowa Beskyd z Lybochory na Ukrainie, Kapela Ludowa Dżerela Dnistra z Holowecka na Ukrainie oraz Kapela Ludowa z Rumunii.

Wszystkie kapele będą brać udział w konkursie i walczyć o statuetkę „Karpackiego Grajka”.

Poza konkursem na festiwalowej scenie zaprezentują się zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kulturyw Jaśle tj. Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie wraz z Kapelą i Kapela Ludowa Trzcinicoki.

Organizatorzy Festiwalu:

   1.Gmina Jasło

   2.Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle

   3.Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcinicy

   4.Stowarzyszenie Trzcinica Razem

Skład jury:

Alekasandra Szurmiak- Bogucka- etnomuzykolog

Tadeusz Łopatkiewicz – etnograf

Jerzy Dynia – etnomuzykolog

Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta

prowadzący: Stanisław Łukaszczyk

Imprezie muzycznej zawsze towarzyszą wystawa i targi sztuki ludowej. Smakowitą „atrakcją” festiwalu jest tradycyjne chłopskie jadło.

Miejsce Festiwalu to stadion przy starym kościele w Trzcinicy.

Partnerem Wydarzenia jest Gupa LOTOS

/dr/