niedziela, 24 września, 2023

Mały Festiwal Ty i Ja

0
Mały Festiwal Ty i Ja
Udostępnij:

Przez dwa dni Małego Festiwalu Filmowego Ty i Ja, który odbył się niedawno w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle widzowie poznali cztery historie ludzi, których los ciężko doświadczył.

Festiwal otworzyła historia Siergieja („Metr nad ziemią” reż. Tomasz Wiszniewski, Polska 2012), byłego marynarza floty wojsk radzieckich, który po odmrożeniach na froncie stracił nogi i dłonie. Mimo inwalidztwa postanowił być nadal aktywny i swoim życiem przyczynić się do polepszenia życia innych, podobnie jak on doświadczonych. Wspólnie z żoną, synem i rodzicami, własnoręcznie buduje ośrodek dla osób bezdomnych i niepełnosprawnych.

 

Reżyser filmu Tomasz Wiszniewski za ten dokument zdobył statuetkę Melchiora 2013 podczas IX Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów. „Metr nad ziemią” był wcześniej nominowany do nagrody Złoty Lajkonik (Krakowski Festiwal Filmowy) oraz został wyróżniony podczas 9. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja.

Drugi film opowiedział historię Katarzyny Rosickiej-Jaczyńskiej, która miała umrzeć najpóźniej pół roku po diagnozie lekarzy, a było to 12 lat temu. Chora na stwardnienie zanikowe boczne żyje nadal i mimo całkowitego paraliżu napisała dwie książki, podróżowała do Indii i Bali. Tytuł filmu „Ołówek” pochodzi od słynnego zdania Matki Teresy z Kalkuty: „Jestem tylko małym ołówkiem w ręku Boga”, który to cytat bohaterka zamieściła we wstępie swojej pierwszej książki.

Film „Ołówek” w reżyserii Joanny Frydrych zdobył w 2011 roku wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Reportażu CAMERA OBSCURA w Bydgoszczy.

W pierwszym dniu Festiwalu otwarta została również wystawa prac pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Na wystawie znalazły się prace wykonane podczas warsztatów terapii zajęciowej prowadzonych w ośrodku. Gościem Festiwalu był m.in. utalentowany Piotr Krochmal, którego prace nagradzane są na wielu konkursach, m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy.

Drugiego dnia festiwalu widzowie zobaczyli film „Droga do zrozumienia” w reżyserii Marcina Kondraciuka (Polska 2012). Film ten powstał w ramach filmoterapii planowej, w której udział wzięli uczestnicy Terapii Zajęciowej w Gliwicach-Czechowicach. Reżyser filmu jest prezesem Gliwickiego Klubu Filmowego „Wrota”, zajmuje się również angażowaniem ludzi niepełnosprawnych w życie społeczne poprzez pracę na planie filmowym. Kondraciuk jest także organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego DRZWI w Gliwicach.

Produkcja miała za zadanie pokazać, że można robić filmy z osobami niepełnosprawnymi jako partnerami w procesie realizacyjnym i twórczym, a także organizacyjnym (żródło: strona projektu www.ddz.gkf.com.pl).

Ostatnim filmem wyświetlonym podczas festiwalu był znany już „Cyrk motyli”, film produkcji amerykańskiej z 2009 r. Film opowiada o człowieku bez rąk i bez nóg, który odnajduje swoje powołanie i staje się wzorem dla innych.

W filmie główną rolę zagrał Nick Vujicic, obecnie 31-letni australijski kaznodzieja i mówca motywacyjny pochodzenia serbskiego (źródło: wikipedia.org).

Aktor w życiu prywatnym również miał chwile załamania, w wieku 10 lat chciał popełnić samobójstwo. Postanowił jednak pokonać swoją niepełnosprawność, nauczył się podstawowych czynności życiowych, a nawet zaczął uprawiać sport i grać na perkusji. Rok temu ożenił się, a w lutym tego roku urodził mu się syn.

Ostatnia scena filmu, gdzie z kokonu wykluwa się piękny motyl podsumowała cały festiwal, który pokazał, że niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w realizacji marzeń.

Mały Festiwal TY I JA w ramach 10. Europejskiego Festiwalu Filmowego INTEGRACJA TY I JA (Koszalin 3-7.09.2013 r.) odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle w dniach 3 i 5 września 2013 r.

MDK w Jaśle

{gallery}galerie/festiwal_tyija{/gallery}

 

NAJNOWSZE

POPULARNE