piątek, 12 lipca, 2024

Dziwne kraje i zwyczaje – spotkanie z Łukaszem Dębskim

0
Dziwne kraje i zwyczaje – spotkanie z Łukaszem Dębskim
Udostępnij:

Z czego słyną Włochy? Kim jest Krwawa Wanda i jakie zwierzę ma skrzydła i sześć nóg? Odpowiedzi na te pytania poznali wspólnie Łukaszem Dębskim uczniowie ZSM nr 3 i SP nr 4 w Jaśle, którzy wzięli udział w spotkaniu autorskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle 19 września br.

Podczas spotkania autor był ciekaw jakie książki prócz lektur szkolnych czytają dzieci. Zebrało się ich całkiem sporo. Najczęściej padały tytuły: Opowieści z Narnii, Kapitan Majtas, Tajemnica Pożaru, Koszmarny Karolek oraz Bolek i Lolek. W czasie rozmowy z najmłodszymi Łukasz Dębski opowiedział w jaki sposób powstaje książka i zaprezentował niecodzienne ilustracje do swoich utworów, wykonane przez jego żonę Annę Kaszubę-Dębską. Wspólnie z nim najmłodsi odbyli wierszowana podróż poprzez smakowite Włochy, pełną powabu Francję i roztańczoną w rytm flamenco Hiszpanię. Mali podróżnicy dowiedzieli się m.in. jakie rzeczy są najważniejsze do przetrwania, co zawdzięczamy Włochom, a mianowicie: pizzę, makaron i lody włoskie oraz skąd pochodzi wynalazek bez którego trudno byłoby się obejść, zwłaszcza kobietom. Autor w duecie z Niną z drugiej klasy SP nr 4, odczytał zabawny wiersz o Francji, wywołując wybuchy śmiechu wśród słuchaczy. Oprócz podróżowania i wiedzy zdobywania, dzieci zamieniły się także w dociekliwych detektywów i wzięły udział w rozwiązywaniu zagadek literackich z dreszczykiem. Drużyny Krwawych Wilków i Dzielnych Gwiazdek spisały się na medal.

Na zakończenie spotkania, najmłodsi mieli okazję zadać autorowi najbardziej dociekliwe pytania. Dzięki czemu dowiedzieli się m.in. że Łukasz Dębski ma troje dzieci, psa owczarka szwajcarskiego o imieniu Luna i kotkę Krwawą Wandę. Spotkanie odbyło się w ramach XI Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego.

Patronat medialny nad XI Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawuje m.in. portal twojejaslo.pl

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/16_rok/mbp_dębski{/gallery}