niedziela, 4 grudnia, 2022

Między nadrealizmem a pamięcią ikony

0
Między nadrealizmem a pamięcią ikony
Udostępnij:

Bohaterem wtorkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, którego był Jerzy Nowosielski, malarz, pedagog, teolog. Rozmowa o zmarłym w 2011 r. artyście opierała się głównie na biografii Krystyny Czerni „Nietoperz w świątyni”.

 

Autorka przysłała list skierowany do członków jasielskiego Klubu, w którym wyraziła radość z zainteresowania jej książką.

– To rzetelna, wielowątkowa biografia, której lektura daje poczucie obcowania z czymś ważnym. Autorka książki włożyła wiele wysiłku i trudu, aby można było zrozumieć tego niezwykłego twórcę i pochylić się z pokorą nad jego dokonaniami, ale też i słabościami. – powiedziała Barbara Tora.

W spotkaniu udział wzięli jasielscy malarze: Ewa Sokołowska-Michna, Mieczysław Burda i Jan Kukułka. Artyści starali się odpowiedzieć na pytania: Dokąd zmierza nowoczesna sztuka, co ogranicza artystę oraz czy można pogodzić wielką sztukę z oczekiwaniami ludzi?

– Sztuka by istnieć musi mieć odbiorcę – powiedział Burda. Malarstwo Nowosielskiego było zbyt nowoczesne, wychodziło poza określony kanon, co wyjaśnia kłopoty przy realizacji zamówień.

– Artysta filtruje rzeczywistość nadając jej formę własnej wrażliwości. Upraszcza ją by dojść do syntezy – dodał Kukułka. Za słuszny uważa powrót do malarstwa akademickiego.

T. Hołosyniuk stwierdził, że książka i lektura warunkują malarstwo a W. Tokarczyk podkreślił niezwykłą wrażliwość malarza na akty wandalizmu, wobec innych kultur.

Wyobcowanie, wewnętrzną samotność i zmagania artysty zauważa M. Kantor.

– Nowosielski to artysta wielkiego formatu o jasno sprecyzowanych poglądach – Sztuka to nie jest proces dydaktyczny, ale życiowy. Kulturowa i religijna ambiwalencja, cielesność i cierpienie – to czynniki, które sprawiają, że malarstwo Nowosielskiego jest tak oryginalne mówiła Kantor.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/klub_mbp{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj