poniedziałek, 27 czerwca, 2022

Młodzi literaci nagrodzeni

0
Młodzi literaci nagrodzeni

W XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży udział wzięło 282 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, którzy nadesłali 638 utworów.

Organizatorem cyklicznej, cieszącej się dużym zainteresowaniem imprezy są Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Oddział w Jaśle.

 

Prace oceniało jury w składzie: Aleksandra Dacyl – polonistka, Jolanta Kociuba – polonistka, Mariusz Kalandyk – poeta, literaturoznawca, Grzegorz Kociuba – poeta, krytyk literacki, polonista, Jan Tulik – poeta, prozaik, eseista.

Indywidualizm najmłodszych twórców, widoczny zarówno w udanych próbach poetyzowania, a także na poziomie narracji zyskał uznanie Aleksandry Dacyl. Dziękując nauczycielom za wkład w przygotowanie i motywowanie laureatów zauważyła, iż zwrócili uwagę jak kształtować słowo by stało się literaturą. W opinii Jana Tulika prace konkursowe wyróżniały się dbałością o szczegóły i realizmem w konstruowaniu świata przedstawionego. Grzegorz Kociuba z kolei podkreślił udane próby przedstawiania minionych dziejów połączone z dobrą znajomością historii. Waga literacka utworów była duża, jak wspomniał Mariusz Kalandyk, dostrzegając tym samym wrażliwość piszących mającą swój wyraz w powstałych wierszach i opowiadaniach. W opinii jurora Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży organizowany po raz XVIII zyskał już swoją dojrzałość.

Nagrody i dyplomy laureatom wręczali zastępca burmistrza Jasła Leszek Znamirowski, przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal oraz podkarpacki wicekurator oświaty Antoni Wydro. Finaliści XVIII OKLTDiM mieli okazję także posłuchać poetyckiego rapowania w wykonaniu Marcina Rąpały DPD oraz uczestniczyć w rozstrzygnięciu konkursu na Demotywator Literacki. Współorganizatorem finału OKLTDiM był Jasielski Dom Kultury.

Lista laureatów XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży dostępna jest na stronie internetowej biblioteki: www.mbp.jaslo.pl. Z fragmentami nagrodzonych utworów można zapoznać się odwiedzając wystawę prac laureatów prezentowaną w holu Biblioteki do 31 maja 2013 r. Obsługę fotograficzną finału zapewnił Łukasz Rak.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/konkurs_literacki_2013{/gallery}

Udostępnij:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj