wtorek, 6 grudnia, 2022

„Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas…” – I Powiatowy Piknik Ekologiczny Eko-Raban w Jaśle!

0
„Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas…” – I Powiatowy Piknik Ekologiczny Eko-Raban w Jaśle!
Udostępnij:

Dzisiaj, na jasielskim Rynku, odbył się I Powiatowy Piknik Ekologiczny Eko-Raban. Organizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Jaśle i Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.

Celem imprezy było zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych. Wydarzenia tego typu integrują, a konkursy i zabawy zwiększają zainteresowanie dzieci i młodzieży otaczającą nas przyrodą oraz zwracają uwagę na ważne aspekty ochrony środowiska – segregację śmieci, czy zapoznanie się z chronionymi gatunkami zwierząt i roślin.

W czasie trwania pikniku swoje umiejętności artystyczne zaprezentowali przedszkolaki i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

O godzinie 9.30 rozpoczął się XVIII Festiwal Śpiewających Przedszkolaków Eko-Piosenki z Małej Scenki. Na jasielskim Rynku rozbrzmiały słowa piosenek: „Moja planeta”, „Mrówki i konik polny”, „Krasnoludki”, „Kocham świat”, „Posprzątajmy”, „Wiatr jesienny”, „Kolorowe kontenery”, „Piosenka ekologiczna”, „Ekostrażnicy”, „Ziemia” i „Ekoświat” w wykonaniu najmłodszych z Bajkowego Przedszkola „Bajkowe Nutki”, Przedszkola nr 3 „Wesołe Plastusie”, Przedszkola nr 3 „Skrzaty”, Przedszkola nr 11 „Półnutki”, Przedszkola nr 11 „Krasnale”, Przedszkola nr 10 „Żabki”, Przedszkola nr 9 „Ekologiczne Tygryski”, Przedszkola nr 9  „Ekoludki”, Przedszkola nr 2 „Promyczki”, Przedszkola nr 10 „Wiewiórki” i Przedszkola nr 1 „Jedyneczki”. Po swoich wystąpieniach przedszkolaki, pod okiem opiekunów, malowały barwne motyle. Na wszystkich czekały pamiątkowe dyplomy i nagrody w postaci książek.

Cieszę się, że jesteście dzisiaj z nami na jasielskim Rynku i uczycie się jak dbać o przyrodę. Warto jest dostrzegać i cenić jej piękno. Tylko od nas zależy, czy wykorzystamy wszystkie jej walory właściwie – mówił Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Tuż po godzinie 11.30 rozpoczął się I Powiatowy Interdyscyplinarny Konkurs Ekologiczny EKO-OKO w kilku formach. Odbyły się konkursy: na strój wykonany z surowców wtórnych, fotograficzny „Eko-obiektywni”, na plakat społeczny, krasomówczy, na piosenkę o treści ekologicznej, konkurs na etiudę filmową oraz akcja EKO-RABAN w POWIECIE! – konkursy na temat segregowania śmieci.

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najlepszy strój wykonany z surowców wtórnych, który zgromadził na jasielskim Rynku tłumy widzów. Wzięło w nim udział 20 projektantów: Izabela Patyk, Patrycja Źrebiec, Patrycja Pietraszek, Martyna Mikrut, Aleksandra Brągiel, Klaudia Baczyńska, Patrycja Woźniak, Diana Pawluś, Agnieszka Szpak, Izabela Baran, Gabriela Leśniak, Karolina Kołdarz, Gabriela Poliwka, Joanna Kowalska, Dawid Kasperek, Aneta Znój, Paulina Suska, Aneta Miśkowicz, Marzena Dybaś i Karolina Augustyn. Ich stroje zachwycały pomysłowością i gwarantowały dużą dawkę humoru.

Zwycięzcom konkursów nagrody wręczyli: starosta jasielski Adam Kmiecik, naczelnik Wydziału Edukacji Piotr Zoła, Tadeusz Surmacz, przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Grażyna Leńczuk.

Przy stoiskach wystawienniczych odwiedzający mogli zapoznać się z urządzeniami i produktami ekologicznymi, z działalnością Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja, Magurskiego Parku Narodowego, a także rękodziełem artystycznym lokalnych twórców.

Na wszystkich czekały również „ekologiczne ciasteczka” przygotowane przez uczniów z Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych z Jasła.

Impreza została zrealizowana przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Zapraszamy do obejrzenia naszych fotorelacji: Impreza ekologiczna – przedszkolaki, Impreza ekologiczna – młodzież.

Weronika Samborska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj