niedziela, 4 grudnia, 2022

Narodowe Czytanie również w Jaśle!

0
Narodowe Czytanie również w Jaśle!
Udostępnij:

Dzisiaj, na płycie jasielskiego Rynku, odbyło się „Narodowe czytanie” dzieł Aleksandra Fredro. Akcję zainicjował roku temu prezydent RP Bronisław Komorowski. Czytano wtedy epopeję „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Pomysł na „Narodowe czytanie” zrodził się w 2012 roku. Mijało wtedy 200 lat od okresu w jakim toczyła się akcja epopei Mickiewicza. Z tej okazji prezydent RP Bronisław Komorowski zainicjował akcję Narodowego Czytania „Pana Tadeusza”. Spotkało się to z tak dużym zainteresowaniem, że postanowiono powtórzyć to wydarzenie i w tym roku.
6 września mieszkańcy Jasła spotkali się, by wspólnie odczytać słowa znanych dzieł poety: „Mąż i żona”, „Zemsta”, „Śluby Panieńskie”, „Damy i Huzary”, „Pan Geldhab”, „Paweł i Gaweł”, przyłączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji czytania.

Na początku spotkania, Anna Tyrpak, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, przybliżyła wszystkim zebranym twórczość wybitnego komediopisarza. Później, na scenie pojawili się kolejno: starosta jasielski Adam Kmiecik, wicestarosta Franciszek Miśkowicz, Tadeusz Górczyk – etatowy członek zarządu, Bogusław Kręcisz – przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle, Grzegorz Pers – zastępca przewodniczącego RP, Zbigniew Dranka – radny powiatu, Piotr Zoła – naczelnik Wydziału Edukacji oraz Grażyna Leńczuk – dyrektor MDK w Jaśle, którzy wcielili się w rolę bohaterów komedii Aleksandra Fredry.
Oprócz przedstawicieli władz samorządowych, na jasielskim Rynku pojawiła się również młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Ich przedstawiciele kolejno odczytali fragmenty znanych wszystkim komedii Fredro.

Cieszymy się, że przez tą godzinę mogliśmy Was zainteresować Aleksandrem Fredro. Akcja ta udowodniła, że wspólne czytanie można urządzić dosłownie wszędzie. Chciałbym, aby w przyszłym roku nasz miasto również przyłączył się do tej ogólnopolskiej akcji, a na rynku jasielskim zgromadziło się jeszcze więcej słuchaczy – mówił podczas spotkania Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Celem akcji „Narodowe czytanie” jest zachęcanie Polaków do coraz częstszego sięgania po książki.

Podczas dzisiejszego spotkania chętni mogli przybić w swoich książkach pamiątkową pieczęć przygotowaną specjalnie na to wydarzenie przez Kancelarię Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Organizatorem spotkania było Starostwo Powiatowe, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Zespół Szkół nr 4 w Jaśle.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Weronika Samborska


{gallery}galerie/narodoweczytanie_2013{/gallery}

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj