niedziela, 16 czerwca, 2024

Nieporadniki profesora Kurzawki i inne opowieści

0
Nieporadniki profesora Kurzawki i inne opowieści
Udostępnij:

5 czerwca br.
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle uczestnicy całorocznego cyklu zajęć literacko-artystycznych Akademia Wyobraźni spotkali się z Wojciechem Widłakiem i bohaterami jego książek: Panem Kuleczką, kaczką Katastrofą, muchą Bzyk Bzyk i Wesołym Ryjkiem.

Pisarz opowiedział jak został pisarzem zamiast dyplomatą oraz zdradził tajemnice tworzenia książek. Młodzi miłośnicy literatury dowiedzieli się jak ważna jest wyobraźnia, która potrafi zwyczajne, codzienne rzeczy i sytuacje przeobrazić w niezwykłe i ciekawe historie. Najchętniej i najodważniej konwersował z autorem sześcioletni Franio. Jego wysublimowana interpretacja chmury, jako symbolu graficznego wyobraźni, zbiła z tropu nawet samego autora. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania Upał, przeczytanego przez jego twórcę. Towarzyszyła mu trójka wybranych z widowni “aktorów”, dzięki pacynkom odgrywającym role Pana Kuleczki i jego nieodłącznych przyjaciół. Wykonane przez zaprzyjaźnione artystki plastyczki postacie bohaterów z jego książek wzbudziły ogromne zainteresowanie i podziw.

Pomimo upału uczestnicy spotkania ustawili się w długą kolejkę po autografy i pamiątkowe zdjęcia. Na zakończenie pisarz wręczył najbardziej wytrwałym “studentom” Akademii Wyobraźni kolorowe kubki z emblematem Akademii w postaci rakiety.

Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/18_rok/mbp_nieporadniki{/gallery}