wtorek, 18 czerwca, 2024

Patriotyzm łączy pokolenia

0
Patriotyzm łączy pokolenia
Udostępnij:

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Przedszkole Miejskie nr3 w Jaśle wspólnie z II Liceum Ogólnokształcącym im. ppłk. J. Modrzejewskiego w Jaśle zorganizowało DZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO pod hasłem „PATRIOTYZM ŁĄCZY POKOLENIA” połączone z kampanią społeczną ,, Cała Polska czyta dzieciom”. Uroczystość odbyła się 10. 05. 2018r. w Jasielskim Domu Kultury, który był współorganizatorem przedsięwzięcia.

Uroczystość otworzyła dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 3 Elżbieta Krzysiak witając serdecznie zaproszonych gości: wiceburmistrz Miasta Jasła Elwirę Musiałowicz – Czech, byrektor Biblioteki Publicznej w Jaśle Dorotę Woźnicę oraz Magdalenę Chart z Miejskiej Biblioteki Publicznej, dyrektora Jasielskiego Domu Kultury Janusza Szewczyka, wicedyrektora II LO Andrzeja Krajewskiego, komisarza Policji Powiatowej w Jaśle Bartosza Pusza sierżant Barbarę Pawłowską, panie ze Straży Miejskiej Bożenę Krupę i Iwonę Głogowską oraz kierownik Biblioteki Pedagogicznej Grażynę Jędryczkę. Pani dyrektor przybliżyła zebranym widzom i gościom cel naszego wspólnego spotkania. Powiedziała, że patriotyzm to postawa szacunku i umiłowania naszej Ojczyzny, pielęgnowania tradycji narodowych, kultury i języka ojczystego. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się głośnym czytaniem wierszy znanych polskich poetów o tematyce patriotycznej, ukazujących piękno naszej ojczyzny. Zebranej publiczności czytali zaproszeni goście. Ponadto z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Przedszkolu Miejskim nr 3 odbył się konkurs ekologiczno – plastyczny pod hasłem ,,Piękna jest nasza Ojczyzna”. Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody naszego kraju, kształtowanie postaw sprzyjających trosce o środowisko naturalne, rozwijanie ciekawości poznawczej związanej z naszą ojczyzną, historią, tradycją, tożsamością narodową oraz rozwijanie zdolności plastycznych dzieci. Nagrodzonym przedszkolakom upominki wręczyły: niceburmistrz Miasta Jasła Elwira Musiałowicz – Czech oraz Joanna Pawelec z Wydziału Ochrony Środowiska. Uroczystość rozpoczęły przedszkolaki z najstarszej grupy przedszkolnej „PLASTUSIE” narodowym tańcem – polonezem.

W montażu słowno – muzycznym młodzież i dzieci przypomniały losy zniewolonej Ojczyzny. W wierszach i pieśniach patriotycznych ukazały drogę jaką musieli pokonać Polacy w walce o wolność swojego kraju. Miłość i przywiązanie do swojej Ojczyzny, miasta wyraziły w wierszach i tańcach regionalnych oraz pięknych inscenizacjach. Podczas uroczystości zaprezentowały się chóry : szkolny, który prowadził Michał Babiarz oraz debiutujący chór przedszkolny, który prowadziła pani Barbara Kotecka. Jubileusz Odzyskania Niepodległości był wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu tym razem w wykonaniu młodzieży i dzieci. Nasza wspólna uroczystość była również okazją aby uświadomić sobie jak silne są więzi łączące nas wszystkich – Polaków. Towarzyszące świętowaniu poczucie wspólnoty oraz radosny charakter święta na trwałe zapiszą się w naszej pamięci i sercach. Piękną i wzruszającą uroczystość przygotowały panie Anna Mroczka z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Jaśle i Małgorzata Kłusek z II Liceum Ogólnokształcącego przy zaangażowaniu wszystkich nauczycieli personelu przedszkola. Na zakończenie wspólnego spotkania młodzież została obdarowana pamiątkowymi statuetkami a dzieci książkami ufundowanymi przez naszych sponsorów: Urząd Miasta-Wydział Ochrony Środowiska w Jaśle, Tomasza Urbańskiego dyrektora Banku Spółdzielczego w Bieczu odział w Jaśle Andrzeja Kaletę, prezesa Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Jaśle oraz Grzegorza Banacha właściciela firmy reklamowej „Grafika”.

PM nr 3

{gallery}galerie/18_rok/pm_pat{/gallery}