wtorek, 18 czerwca, 2024

„Polskie wino. Ludzie, miejsca, historie.” Muzeum Regionalne w Jaśle zaprasza na spotkanie autorskie z Katarzyną Korzeń, autorką książki o tak wymownym tytule.

0
„Polskie wino. Ludzie, miejsca, historie.” Muzeum Regionalne w Jaśle zaprasza na spotkanie autorskie z Katarzyną Korzeń, autorką książki o tak wymownym tytule.
Udostępnij:

Muzeum Regionalne w Jaśle zaprasza na spotkanie autorskie z Katarzyną Korzeń, autorką książki „Polskie wino. Ludzie, miejsca, historie.” Spotkanie odbędzie się 30 czerwca o godz. 18.00 w budynku muzeum.

Wino jest świetnym pretekstem do opowiadania historii: bankier, który został winogrodnikiem, Francuz, który przyjechał do Polski robić „musiaki”, Nowozelandczyk, który założył winnicę na Kaszubach, znany muzyk, który stał się współtwórcą największej polskiej winnicy… Książka Katarzyny Korzeń to jedyny w swoim rodzaju zbiór opowieści pisanych winem – polskim winem. To historie miejsc i ludzi, którzy je tworzą. To opowieść o rodzącej się przez lata pasji, która potrafi w kilka chwil zmienić się w życiową przygodę. Rzucić pracę w korpo i założyć winnicę? Bardzo proszę! „Polskie wino. Ludzie Miejsca Historie” opowiada takie właśnie historie.

Stosunkowo nowy i wciąż mało znany świat polskiego winiarstwa jest niesamowity i pasjonujący w swojej różnorodności. Autorka zaprasza do niego, uchylając drzwi do piwnic, zabierając do winnic i przedstawiając nietuzinkowe i charyzmatyczne postacie i ludzi winiarstwem żyjących na co dzień. Dodaje też sporo o samym winie i jego tajemnicach. Polskie winiarstwo bardzo intensywnie się rozwija i szybko zmienia. Autorka pokazuje nam ogrom jego różnorodności. Od małych, rodzinnych winnic po największe w Polsce. Od upraw konwencjonalnych, po ekologiczne i biodynamiczne, od lekkich. Najróżniejsze historie twórców wina – artystów i rzemieślników – tych rozważnych i tych romantycznych.

Katarzyna Korzeń – dr nauk biologicznych. Przygodę z winiarstwem zaczęła od założenia swojej winnicy i produkcji wina. Jest założycielką i redaktorką EnoPortalu – wirtualnej bazy wiedzy o polskim winiarstwie. Działała i działa w stowarzyszeniach i organizacjach winiarskich, jest członkinią Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Założyła Akademię EnoRozwoju, w ramach której szkoli, konsultuje, doradza i pomaga producentom wina. Specjalizuje się w neuroenologii oraz polskim winie i łączeniu go z rodzimą kuchnią. Jest właścicielką nieodległej Winnicy Siepietnica, członkinią Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy, zaangażowaną w organizację Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle.

Spotkanie autorskie z Katarzyną Korzeń

30 czerwca 2023, godz. 18.00, Muzeum Regionalne w Jaśle, ul. Kadyiego 11