poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Przedszkole Miejskie nr 3 w Jaśle znowu czytało

0
Przedszkole Miejskie nr 3 w Jaśle znowu czytało
Udostępnij:

W dniach od 29 maja do 5 czerwca odbył się XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – największe doroczne wydarzenie organizowane przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod hasłem „Czytanie uskrzydla,” w ramach trwającej od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Jak co roku Przedszkole Miejskie nr 3 aktywnie włączyło się w akcję i w sposób ciekawy promowało głośne czytanie.
Zdobywane przez przedszkole w ostatnich latach wyróżnienia w Konkursie na najlepiej przeprowadzoną Kampanię „Cała Polska Czyta Dzieciom , mobilizują nas do szczególnej dbałości o jakość, pomysłowość i kreatywność w organizacji Tygodnia Czytania Dzieciom. Tydzień ten w naszym przedszkolu codziennie wypełniały atrakcyjne wydarzenia i imprezy połączone z głośnym czytaniem dzieciom. Inauguracji tego wydarzenia dokonała koordynator akcji dyrektor Elżbieta Krzysiak, na terenie Ogródka Jordanowskiego. Tradycyjnie głośne czytanie dzieciom rozpoczęło się od czytania „Lokomotywy” J.Tuwima. Tym razem utwór czytała dzieciom Wicedyrektor MDK Małgorzata Piotrowska, na placu zabaw przy lubianej przez dzieci lokomotywie. W kolejne dni czytali dzieciom przedstawiciele rożnych zawodów, rodzice, absolwenci przedszkola, przedstawiciele władz naszego miasta, znanych w Jaśle instytucji i organizacji. Dostrzegając wielką wartość czytania starano się tak dobierać literaturę do czytania i osoby czytające tak, aby poprzez treść, wpływać na   rozwój umysłowy, emocjonalny, postrzeganie świata, rozwój zainteresowań, i system wartości. Ponadto starano się dopasować literaturę do profesji czytającego gościa, aby przybliżyć dzieciom pracę w różnych społecznie ważnych zawodach.

Wszystkim przedszkolakom na przedszkolnym placu zabaw wiersz W. Broniewskiego „Pożar” czytali jasielscy strażacy, którzy zaprezentowali pokaz sprzętu strażackiego wykorzystywanego w codziennej pracy strażaka. Młodszym przedszkolakom, dzieciom trzy i czteroletnim, czytała pochodząca z okolic Jasła poetka, autorka bajek dla dzieci M.Tomasik, która czytała wybrane wiersze z nowego tomiku poezji dla dzieci. Dużo radości i zabawy wniosła wizyta harcerzy z opiekunem drużyny harcerskiej Druhem Janem Smolikiem. Harcerze przeczytali Motylkom baśń R.Pisarskiego O Waligórze i Wyrwidębie a Misiom opowiadanie „Franklin chce zdobyć odznakę” P. Bourgeois, B. Clarka. Przybliżyli przedszkolakom zasady harcerskiej społeczności, wspólnie bawili się z chustą animacyjną. Dzieci brały udział w – zajęciach bibliotecznych pod hasłem „Wiosna w bajce” – głośno czytała im utwór M. Konopnickiej „ Czy to bajka , czy nie bajka” pani Małgorzata Kasza z Biblioteki Pedagogicznej w Jaśle.

Starsze przedszkolaki 5 i 6-cio latki wybrały się do Muzeum Regionalnego w Jaśle na lekcję muzealną na temat „Jak powstało pismo?” Podczas spotkania miały możliwość poszerzyć swoją wiedzę o rodzajach i ewolucji pisma oraz papieru na przestrzeni dziejów. Dzieci wysłuchały wiersz „ Abecadło” J. Tuwima czytanego przez historyka muzeum Mariusza Świątka. Przedszkolaki gościły sympatyczne Panie z Koła Gospodyń „Sobniowianki”. Panie przeczytały dzieciom wiersz pt. „Sprzedawca snów” J. Hockuba. Jednym z „sekretnych gości” był Inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Jaśle – Pan Grzegorz Stanek. Zaproszony gość przeczytał dzieciom bajkę H. Ch. Andersena pt. „Brzydkie kaczątko”. Wręczył dzieciom ilustracje do kolorowania odnoszące się treści bajki oraz drobne upominki. Dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej, dzieci z grupy Krasnale zostały zaproszone na   spotkanie ze znaną aktorką oraz autorką opowiadań i bajek dla dzieci – Edytą Jungowską. Spotkanie rozpoczęło się czytaniem „ Lokomotywy” J. Tuwima przez zaproszonych gości. Następnie Edyta Jungowska czytała fragmenty swoich bajek, prowadziła ciekawe zabawy oraz quizy z dziećmi. dzieci Krasnale wybrały się z wizytą do II LO gdzie miały możliwość uczestniczenia w lekcji i wysłuchania utworu „Wiersz o zaczarowanym czasie” S. Grabowskiego, oraz kilka wierszy L.J. Kerna czytanego przez nauczycielkę p. Agnieszkę Żeromską – Srokę. Czytanie wierszy urozmaicone było ilustracjami wyświetlanymi na tablicy multimedialnej. Dzieciom czytano również w Parku Miejskim. W parkowej Glorietce spotkała się ze starszakami Inspektor do spraw Kultury Urzędu Miasta w Jaśle – Pani Bożena Molska – Olbrot. Pani Inspektor przeczytała dzieciom wiersz pt. „W trawie” M. Jankowiaka. Opowiedziała przedszkolakom historię Glorietki oraz zadawała zagadki dotyczące wiosny i przyrody. Mile widzianymi gośćmi byli absolwenci przedszkola, starsze rodzeństwo oraz rodzice, którzy chętnie poświęcili swój czas, aby wspólnie z dziećmi przeżyć jeszcze raz emocje związane z bajkami swojego dzieciństwa. Czytali oni wiersze i bajki, których motyw przewodni i sens moralny był przez dzieci rozumiany, przeżywany i mamy nadzieję zapamiętany; „Przepraszam smoku” W.Badalskiej, „O kapryśnej królewnie” W. Badalskiej, ”Pan Maluśkiewicz i wieloryb” J. Tuwima, „Kubuś Puchatek” A.A Milne,a. „Bajka o drzewie” E.Piotrowskiej

W Tygodniu Czytania Dzieciom nie zapomniano o czytaniu również na wycieczkach. Maluchom na wycieczce do Sali zabaw Fikoland w Krośnie, w przerwie w harcach i zabawach, czytała pani instruktor zabaw utwór D. Gellner „Cukrowe miasteczko” .Na wycieczce, do Zakładu Krawieckiego pani Małgosi Rączki, której celem było poznanie pracy krawcowej, pani krawcowa przeczytała dzieciom utwór J. Porazińskiej „Jak szukano igiełek Hani”. Maluszki zwiedziły zakład, poznały działanie maszyny do szycia, poznały etapy powstawania poduszki, którą na zakończenie dostały w prezencie. Dzieciom czteroletnim na wycieczce w – Wiosce Indiańskiej –FORT WAPITI- w Zalasowej k/ Tarnowa czytał sam wódz Wioski Indiańskiej wiersz J. Brzechwy „Kaczka Dziwaczka” oraz wiersz M. Dąbrowskiego „Mały Indianin”. Poprzez bogatą wystawę rękodzieła zapoznano dzieci z kulturą dawnych Indian Ameryki Północnej Na tle barwnych „wapiti” we własnoręcznie zrobionych pióropuszach dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi Indianie.

Plastusie oraz Krasnale, aby przekonać się , że „czytanie uskrzydla” wybrały się na lotnisko w Krośnie. Podczas zwiedzania dzieci widziały szybowce oraz potężne samoloty. Były w warsztacie, w którym naprawiane są maszyny. Dzieci miały możliwość wsiąść zarówno do szybowca jak i samolotu. Po oglądaniu ekranizacji wiersza J. Tuwima „W aeroplanie”. niektórzy, siedząc za sterem samolotu, mieli ochotę wzbić się w górę. Dzieci zwiedziły też Muzeum lotnicze, gdzie wśród eksponatów, miniaturek różnych samolotów pani Małgorzata Gałuszka – pracownik Muzeum lotniczego- przeczytała wiersz B. Formy pt. „ W samolocie”

Najstarsze przedszkolaki w ramach Tygodnia Czytania Dzieciom przeniosły się do krainy wspomnień, wzruszeń i dobrych emocji- do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Poznały historię muzeum i historie dobranocek – czyli krótkich animowanych filmów dla dzieci, nadawanych przed snem o godz.19.00 . Miały okazje poznać bajki swoich babć i dziadków. Wysłuchały fragmentu książki Cz. Janczarskiego „Przygody Misia Uszatka” czytanego przez panią dyrektor Katarzynę Lubaś. Mogły przywitać się z maskotkami – bohaterami bajek sprzed lat.

Ostatnim głośnym akcentem Tygodnia Głośnego Czytania był barwny „Korowód bajkowy”- impreza integracyjna, skupiająca dzieci z kilku jasielskich przedszkoli na Jasielskim Rynku., Głośne czytanie wiersza „Bajkowa zgadywanka”- D. Gellner przez panią Kierownik Wydziału Oświaty UM Renatę Łaba, dopełniły wspólne zabawy, pląsy, piosenki i rozwiązywanie zagadek słownych pod hasłem „Jaka to bajka?”W godzinach popołudniowych odbył się Piknik Przedszkolny, na którym nie mogło zabraknąć czytania dzieciom. W przerwach w występach artystycznych, zmaganiach konkursowych i zabawach ,głośno czytali przedszkolakom Rodzice pani Anna Bialik-Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu i oraz S. Stukus –prawnik. Tydzień Czytania Dzieciom w naszym przedszkolu był dla naszych podopiecznych znakomitą rozrywką, przyniósł wiele i niespodzianek, a czytane utwory literackie przez ważne dla dziecka osoby, mamy nadzieję, umocniły więź miedzy rodzicami i dziećmi, dostarczyły im radości, wiedzy i mądrości, rozwinęły wyobraźnię i słownictwo. Nasze działania przyniosły określone przez Fundację cele. A więc…CZYTAJMY DZIECIOM 20 MINUT DZIENNIE- CODZIENNIE!

Krystyna Dobosz
Przedszkole Miejskie nr 3

{gallery}galerie/16_rok/PM_czyta{/gallery}