środa, 19 czerwca, 2024

IV Antoniański Dar Serca w 20-lecie ustanowienia św. Antoniego patronem Jasła Jaślanie okazali wrażliwość i hojność

0
IV Antoniański Dar Serca w 20-lecie ustanowienia św. Antoniego patronem Jasła Jaślanie okazali wrażliwość i hojność
Udostępnij:

15 724,91 zł zebrali do niedzielnego wieczora (12 czerwca br.) wolontariusze kwestujący na ulicach Jasła w ramach tegorocznej, czwartej już akcji charytatywnej na rzecz jasielskiego szpitala „Antoniański Dar Serca”. Symboliczny czek z wypisaną kwotą burmistrz Jasła Ryszard Pabian uroczyście przekazał dyrektorowi szpitala Michałowi Burbelce.
Akcję, której w tym razem przyświecało hasło: „Dzisiejszy świat potrzebuje dobroci”, jak zwykle zorganizowali jasielscy franciszkanie i Jasielski Dom Kultury, we współpracy z Miastem Jasłem i Starostwem Powiatowym w Jaśle. Tradycyjnie towarzyszyły jej prezentacje artystyczne dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach, kościołach, Jasielskim Domu Kultury oraz podczas finału na rynku. Łącznie swoje programy artystyczne wystawiło około 30 placówek. Po raz trzeci został też zorganizowany konkurs piosenki religijnej dla dzieci „Radosny chrześcijanin”. Jego laureaci rozpoczęli prezentacje artystyczne na rynku.

W kwestowanie na ulicach miasta zaangażowało się blisko 140 uczniów z 12 szkół. Jak mówiła podczas podsumowania akcji Helena Gołębiowska, zastępca dyrektora Jasielskiego Domu Kultury, ogółem w 4. akcji dobroczynnej „Antoniański Dar Serca” udzielało się w różny sposób około 600 osób. Kwesta przyniosła ponad 15,7 tys. zł, ale zbiórka nie została jeszcze zakończona. Każdy, kto chce wesprzeć Szpital Specjalistyczny w Jaśle może wpłacić dowolną sumę na konto: Bank PeKao S.A. I Oddział Jasło: 75124023371111000037403607 z dopiskiem Antoniański Dar Serca. Wszystkie zebrane w tym roku pieniądze zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznych łóżek na oddział chirurgii.

– Każda inicjatywa, której celem jest pomoc cierpiącym, samotnym, chorym, warta jest wsparcia; jest dobra, bo tworzy konkretne dobro. Antoniański Dar Serca nie tylko zbiera finanse na zakup sprzętu medycznego, ale także pragnie kształtować wrażliwość serca, każdego serca, szczególnie serca człowieka młodego. To właśnie temu miały służyć spektakle artystyczne, często bardzo głębokie, uwrażliwiające, poruszające serce – mówił o. Krzysztof Kozioł, gwardian jasielskich franciszkanów, proboszcz parafii pw. św. Antoniego, podczas finału „Antoniańskiego Daru”, dziękując wszystkim, którzy włączyli się do kolejnej akcji dobroczynnej, pomimo nawału zajęć pod koniec roku szkolnego oraz każdemu, kto podzielił się z potrzebującymi, wrzucając do puszek choćby złotówkę. – Myślę, że na bolączki dzisiejszego świata: na smutek, pustkę, obojętność, które dotykają dzisiaj człowieka najlepszym lekarstwem jest serce otwarte, życzliwe i dobre. To ono potrafi zmieniać świat. Oby prawdziwe dobro zmieniało przede wszystkim nasze serca; oby piękno uszlachetniało nasze wnętrza – dodał.

Za dar podziękował dyrektor jasielskiego szpitala Michał Burbelka. – Nie jest to tak do końca dar dla szpitala. Jest to dar od ludzi dla innych ludzi. Dar od tych, którym los i zdrowie innych nie są obojętne, dla pacjentów szpitala, a zwłaszcza chirurgii, bo to sprzęt dla tego oddziału zostanie zakupiony za każdą złotówkę z tego daru – stwierdził.

Podsumowanie IV Antoniańskiego Daru Serca odbyło się przed wieczornym koncertem „Magnificat”.

Koncert upamiętniający 20-lecie oddania Jasła pod patronat św. Antoniego

27 marca br. minęła 20. rocznica przyjęcia przez jasielskich radnych uchwały w sprawie ustanowienia św. Antoniego z Padwy patronem miasta. Dlatego tegoroczne uroczystości antoniańskie zostały wzbogacone o fenomenalny koncert „Magnificat” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Koncert odbył się w niedzielę wieczorem (12 czerwca br.). Był wspaniałym zwieńczeniem IV „Antoniańskiego Daru Serca”, a jednocześnie inauguracją obchodów Dnia Patrona Jasła św. Antoniego (13 czerwca br.).

Możliwość obcowania z muzyką na najwyższym poziomie zgromadziła na jasielskim rynku wielkie grono melomanów. Wysłuchali oni utworów m.in. Jana Sebastiana Bacha, Franza Schuberta, Gaetano Dionizetti’ego i Giuseppe Verdi’ego, a Ewa Biegas – sopran i ks. Paweł Sobierajski – tenor, zaśpiewali najpiękniejsze pieśni sakralne i modlitewne arie operowe. Ks. Paweł Sobierajski dodatkowo wzbogacił całość o komentarz historyczny i przezabawne anegdoty.

Podziękowania dla ojca gwardiana

Przed koncertem burmistrz Jasła Ryszard Pabian podziękował za długoletnią posługę o. Krzysztofowi Koziołowi, który wkrótce wyjedzie z Jasła. – Zaledwie kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że ojciec Krzysztof Kozioł, gwardian tutejszego zakonu franciszkanów, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Antoniego opuszcza nasze miasto po wielu latach, które w tym mieście spędził, które poświęcił dla dobra parafian, ale również dla dobra naszego Sanktuarium Świętego Antoniego, bo przecież bardzo wiele zostało w tej świątyni zrobione w ostatnich latach – mówił burmistrz. – Niestety tak to jest w zakonie, że przychodzi polecenie i trzeba się przenieść w inne miejsce. W imieniu całej społeczności jasielskiej serdecznie ojcu Krzysztofowi dziękuję. Zarówno za pracę duszpasterską, jak i za wszystkie starania na rzecz parafian, na rzecz miasta, na rzecz świątyni.

Na pamiątkę burmistrz wręczył gwardianowi statuetkę z wizerunkiem św. Antoniego z życzeniami:. – Niech nie tylko św. Franciszek, ale również św. Antoni pomaga na dalszej drodze życia.

– Nie opuszczam Jasła. Będę tu obecny jeśli nie fizycznie, to duchowo; będę wspierał was, będę myślał o was – obiecał o. K. Kozioł przyjmując dar. – Cieszę się, że mogłem być z wami 8 lat jako proboszcz i gwardian, i 12 lat posługując w Jaśle. Był to dobry czas. Dziękuję Panu Bogu za te lata i za te wszystkie doświadczenia. Bóg zapłać za życzliwość i proszę o modlitwę.

W uroczystym zakończeniu IV Antoniańskiego Daru Serca oraz jubileuszowym koncercie uczestniczyli m.in.: senator Alicja Zając, ks. prałat Zbigniew Irzyk, radni miejscy z przewodniczącym Henrykiem Rakiem. Wśród gości była również Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

JDK

{gallery}galerie/16_rok/antoniański_dar{/gallery}