sobota, 22 czerwca, 2024

Dlaczego dobór drożdży jest tak ważny? I co kryje w sobie winne grono?

0
Dlaczego dobór drożdży jest tak ważny? I co kryje w sobie winne grono?
Udostępnij:

9. zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa poświęcony był obróbce miazgi i moszczu oraz kontroli fermentacji alkoholowej. Zajęcia prowadził Piotr Stopczyński.
Pierwszego dnia zjazdu Piotr Stopczyński, wykładowca PAW, szczegółowo omówił czynności związane ze wstępnym przerobem winogron na miazgę i moszcz (odszypułkowanie i zgniatanie winogron, wstępną macerację w miazdze przed fermentacją, tłoczenie, rodzaje pras winiarskich). Sporo miejsca poświęcił korekcie składu moszczu, klarowaniu i stabilizacji moszczu.

Drugi dzień zdominowały drożdże i to, dlaczego ich odpowiedni dobór, czas i sposób zastosowania mają tak ogromne znaczenie dla przebiegu fermentacji alkoholowej jakości uzyskanego wina. Wykładowca PAW wyjaśnił jak kontrować przebieg fermentacji w miazdze winogron oraz jak radzić sobie z produktami ubocznymi i zaburzenia fermentacji alkoholowej.

W najbliższym czasie (25-26 czerwca) słuchacze SPW wezmą udział w wyjazdowym zjeździe szkoleniowo-enoturystycznym. Najpierw odwiedzą Winnicę Rodziny Steców w Tuchowie k. Tarnowa, skąd przejadą do Smykania k. Strzyżyka, gdzie zatrzymają się dłużej w tamtejszym gospodarstwie enoturystycznym Koziarnia. W trakcie wyjazdu przewidziany jest sprawdzian pisemny na zaliczenie I-go semestru. Drugiego dnia odwiedzą Winnicę Chodorową k. Grybowa.

Wizyty studyjne połączone z degustacją win w odwiedzanych winnicach będą świetną okazją do kolejnego szkolenia degustacyjnego.

Ostatni przed wakacyjną przerwą zjazd (9-10 lipca) rozpocznie zajęcia zaplanowane na drugi semestr Studium Praktycznego Winiarstwa 2016. Tematami przewodnimi wykładów prowadzonych przez Piotra Stopczyńskiego będą: fermentacja jabłkowo-mlekowa, pielęgnacja młodego wina po fermentacji i w trakcie dojrzewania. Zjazd dostępny jest dla osób niebędących słuchaczami SPW 2016. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz

http://akademiawina.org/index.php/event/zgloszenie-rejestracja

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Fundacja „Galicja Vitis”