środa, 17 kwietnia, 2024

Rany! Rety! Tablety!

0
Rany! Rety! Tablety!
Udostępnij:

Wirtualne zwiedzanie Gniezna, nietypowa lekcja chemii, kolekcja wirtualnych książek a nawet statki kosmiczne. Między innymi takie atrakcje czekały 9 maja br. na uczestników akcji Rany! Rety! Tablety! w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.
W pilotażowej edycji akcji Rany! Rety! Tablety! wzięło udział ponad 50 jaślan w różnym wieku. Osoby dorosłe i seniorzy, w ramach zajęć Wybieram tablet!, poznali podstawową obsługę iPadów oraz przydatne i ciekawe aplikacje np. PicsArt do obróbki zdjęć, iBooks do czytania książek w wersji elektronicznej czy polską aplikację Ptaki Wisły, w której można wysłuchać śpiewu kilkudziesięciu ptaków.

Natomiast podczas zajęć Biblioteka 3D, uczestnicy poznali aplikacje wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną – m.in.: Spacecraft 3D, która pozwala oglądać trójwymiarowe modele statków kosmicznych czy Anatomy 4D dzięki której możemy zgłębić tajniki anatomii a nawet obejrzeć bijące serce. Sporo kreatywnego zaskoczenia wybudziła aplikacja Elements 4D, w której niepozorne papierowe kostki, po odczytaniu kodu przez tablet, zamienią się w związki chemiczne! – Dużo się dziś nauczyłem – opowiada pani Wiesław, uczestnik zajęć – aplikacje 3D to świetna sprawa.

Najmłodsi uczestnicy wzięli udział w zajęciach Maluchy kodują, podczas których uczyli się podstaw kodowania w przystosowanym do potrzeb dzieci programie Scratch Junior. – Było super! Najbardziej podobało mi się kodowanie i książeczki, które mówią i poruszają się – opowiada Antoś, uczestnik zajęć. Nieco starsze dzieci i młodzież podczas zajęć Duolingo sprawdzili jak wykorzystać tablety do nauki języka angielskiego – rozwiązywali testy w aplikacji Duolingo, poznawali nowe słówka w aplikacji Angielski dla dzieci i przegląd anglojęzyczną wersję bajki Kot w butach.

Chłopcy są zachwyceni robotami, kodowaniem i aplikacją w której mogli zobaczyć jak wyglądają pierwiastki chemiczne – mówi pani Joanna, mama dzieci uczestniczących w zajęciach. Dużą wartością tych zajęć jest możliwość poznania nowych narzędzi i aplikacji edukacyjnych. To wpływa na wyobraźnię dzieci – dodaje.

Ze względu na duże zainteresowanie zajęciami będą one kontynuowane. O kolejnej edycji Rany! Rety! Tablety! poinformujemy już wkrótce na stronie Biblioteki: www.mbp.jaslo.pl.

Akcja Rany! Rety! Tablety! jest jednym z wydarzeń zorganizowanych w ramach jasielskiej edycji XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Wybieram bibliotekę”.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/2015_rok/tablety_relacja{/gallery}