wtorek, 9 sierpnia, 2022

Redyk Karpacki -Transhumance 2013 rozpocznie Święto Baców

0
Redyk Karpacki -Transhumance 2013 rozpocznie Święto Baców
Udostępnij:

Rusza „Redyk Karpacki – Transhumance 2013”. 21 kwietnia, na Świętego Wojciecha, bacowie z Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech i Rumunii zjadą do Ludźmierza (gmina Nowy Trag), by wspólnie uczestniczyć w uroczystej mszy świętej rozpoczynającej letni wypas owiec na halach. Poświęconą wodę i szczapy do rozpalenia pierwszej watry w kolibach zabiorą ze sobą do swoich stad owiec.

W tym roku Święto Baców będzie miało wyjątkowy charakter, bowiem wezmą w nich udział nie tylko bacowie z Polski, ale również z Ukrainy, Słowacji, Czech i Rumunii.

– Tak rozpoczniemy uroczyście nasz projekt „Redyk Karpacki – Transhumance 2013”, a pasterze którzy przejdą Karpatami zabiorą ze sobą w drogę wodę święconą i poświęcony ogień, by Ludźmiersko Pani towarzyszyła im w drodze śladami przodków… – mówią organizatorzy Świętą Baców.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym wydarzeniu – szczegóły: tutaj

Projekt rozpoczyna się Świętem Baców Karpackich w Ludźmierzu, natomiast Uroczysta Inauguracja Redyku odbędzie się w Rumunii, w regionie Brasov w miejscowości Rotbav

– Międzynarodowy projekt kulturowy pod nazwą Redyk Karpacki – Transhumance 2013” ma na celu międzynarodowe spotkanie ludzi żyjących i tworzących w Karpatach, ich integracja, możliwość poznania oraz pokazania bogactwa kulturowego mieszkańców, jak również bogactwa i unikatowości przyrody oraz sposobu na zrównoważony rozwój terenów górskich, co wpisuje się w program Konwencji Karpackiej – wyjaśnia Piotr Kohut, prezes Fundacji „Pasterstwo Transhumancyjne”.

– Redyk ma również na celu wzmocnienie partnerstwa ludzi gór przez uczczenie wędrówek pasterzy wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia obszaru gór i powstania wspólnej wysokogórskiej kultury pasterskiej łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty. Głównym elementem projektu będzie ok. 120-dniowa wędrówka zawodowych pasterzy ze stadem 300 owiec trasą karpacką ok. 1300 km z Rumunii przez Ukrainę do Polski i Czech, w projekcie również partnerski udział Słowacji – informuje Kohut.

11 maja br. pierwsze stado ok. 300 owiec podążać będzie z Transylwanii z Rumunii do Huculszczyzny na Ukrainie, gdzie zostanie przekazane w formie darowizny dla charytatywnej organizacji „Czerwony Krzyż na Ukrainie”, by później przekazane było z kolei góralom – Hucułom w celu ich wsparcia w zachowaniu tradycji pasterskich na tych terenach.

Drugi etap wędrówki z kolejnym stadem 300 owiec rozpocznie się 1 lipca w Wołosatem i będzie trwał na terenach górskich w Polsce do 25 sierpnia, później owce powędrują na teren Czech aż do 14 września 2013 r.

– Na trasie wędrówki lub w jej pobliżu odbywać się będą liczne wydarzenia towarzyszące i imprezy kulturalne organizowane przez lokalne społeczności, władze samorządowe oraz organizacje pozarządowe. Będzie to zaczyn do rozwoju współpracy kulturowo-gospodarczej krajów karpackich – podkreśla Kohut.

Twoje Jasło objęło to niezwykłe ciekawe wydarzenie,  jakim jest „Redyk Karpacki – Transhumance 2013”, patronatem medialnym.

ew

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj