środa, 17 kwietnia, 2024

Rozprawa sądowa w LO w Nowym Żmigrodzie

0
Rozprawa sądowa w LO w Nowym Żmigrodzie
Udostępnij:

Uczniowie z kl. II a LO im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie, niemal przez miesiąc, brali udział w konkursie, zorganizowanym w ramach kampanii „Świadomy Swoich Praw”. W tym czasie uczestniczyli w trzech spotkaniach ze studentkami Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pierwsze z nich obejmowało dwugodzinny wykład, dzięki któremu poszerzyli swoje wiadomości i zrozumieli, jak ważna jest przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu prawa. Na tym spotkaniu wybrano też grupę dziesięciu osób, uczestniczących w przyszłości w symulowanej rozprawie sądowej.

W kolejnym spotkaniu uczestniczyli już tylko wybrani uczniowie. Przez niemal półtorej godziny ćwiczyli intensywnie swoje role oraz ustalili wygląd prowizorycznych strojów dla obrońców, sędziego i prokuratora.

Trzecie spotkanie było zwieńczeniem miesięcznej pracy. Tym razem rozpoczęto nagrywanie symulacji rozprawy sądowej. Na początku każdy był zestresowany debiutem przed kamerą. Po prawie pięciu godzinach filmowania, aktorzy mogli odpocząć i  zobaczyć efekty swojej ciężkiej pracy, ale tylko wybrane fragmenty nagrania. Całą rozprawę będzie można obejrzeć na youtoubie, gdyż taki jest wymóg konkursu. Jego wynik zostanie ogłoszony około połowy  kwietnia. Gdyby drużynie z LO z Nowego Żmigrodu udało się przejść do drugiego etapu, odegrałaby tę samą rozprawę w Rzeszowie – w prawdziwym sądzie i przed prawdziwą publicznością.

Do udziału w tej akcji zachęciła młodzież nauczycielka historii Elżbieta Adamczyk, ona również czuwała nad jej przebiegiem. Spotkania prowadziły studentki: Karolina Głąb, Magdalena Grządziel, Agnieszka Góra oraz Iwona Wachel. Teraz pozostaje czekanie na wyniki konkursu, o których poinformujemy pod koniec kwietnia. Niezależnie jednak od nich, warto było wziąć udział w tej kampanii, by nawiązać znajomości, świetnie bawić się na próbach, mieć niezwykłe wspomnienia.

Małgorzata Słabniak i Edyta Stachurska
z kl. II a dziennikarskiej